Lubicie bawić się kolejkami? Nie może Was tam zabraknąć!

fot. NCK

Wystawa makiet kolejowych, niezwykłe i wzruszające spektakle baletowe, ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki. To obowiązkowe propozycje Nowohuckiego Centrum Kultury dla najmłodszych na ostatni miesiąc tego roku. Oczywiście nie zabraknie również spotkania ze św. Mikołajem.

28 listopada – 21 grudnia, pracownie plastyczne NCK

ŚWIĄTECZNE WARSZTATY DLA GRUP ZA ZŁOTÓWKĘ!

Okres przedświąteczny to świetna okazja na pobudzenie swojej kreatywności, dlatego pracownie plastyczne NCK zapraszają grupy zorganizowane i szkoły na warsztaty za symboliczną złotówkę.

Zajęcia odbywają się w terminach:

  • Grafika dla dzieci lub dorosłych – środy, czwartki w godzinach 9-16 oraz piątki w godzinach g. 9-17
  • Ceramika dla dzieci – piątki w godzinach 10-12
  • Quilling dla dorosłych – poniedziałki, wtorki w godzinach 10-12

Koszt zajęć: 1zł/grupa  6 do 25 osób – zajęcia 1,5 godz.

Zapisy – tel. 12 644 02 66 wew. 26

1 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Powietrze
Otacza nas wszędzie. Podobno może być ostre! Choć nie da się go złapać do ręki. Kolejne zagadki, które warto byłoby wyjaśnić w trakcie wspólnej burzy mózgów.

bilety – 30 zł

2 grudnia (niedziela), g. 11.00, Scena NCK  

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA – spektakl baletowy ROYAL LVIV BALLET

Dawno, dawno temu… za górami, za lasami leżała piękna kraina. Rządzili nią król i królowa. Ich rządy były sprawiedliwe. W królestwie  poddani kochali ich ale… do pełni szczęścia brakowało im dziecka. Długo na nie czekali, aż wreszcie nadszedł upragniony moment i królowa powiła córeczkę. Dziewczynka była niezwykłej urody. Włosy miała czarne jak heban, oczy niebieskie jak niebo, usta czerwone jak krew, a cerę białą jak śnieg – dlatego nazwano ją Śnieżką. Szczęście w królestwie nie trwało zbyt długo. Królowa zmarła, a król pod wpływem czarów pięknej wiedźmy ożenił się z nią. Nowa Królowa miała tylko jeden cel… a właściwie dwa… pozbyć się Śnieżki, która rosła piękniejąc z dnia na dzień i jej ojca – króla.

Niezwykła i wzruszająca opowieść, za sprawą artystów Narodowego Lwowskiego Baletu i Międzynarodowej Fundacji „Premierа”, błyszczy na scenie. Piękne kostiumy, scenografia i mistrzowskie wykonanie od zawsze porywa i zachwyca widzów na całym świecie.

Czas trwania: 2 godziny (20 min przerwy)

bilety – 80/60 zł

2 grudnia (niedziela), g. 18.00, Scena NCK  

DZIADEK DO ORZECHÓW – spektakl baletowy ROYAL LVIV BALLET

„Dziadek do orzechów” to fenomen w historii baletu – wzorzec klasycznego piękna, niezmiennie ujmujący publiczność. To również najpoważniejsze wyzwanie dla tancerzy i choreografów. Balet Piotra Czajkowskiego przenosi nas do baśniowej krainy tańca i muzyki. W wigilijny wieczór mała dziewczynka dostaje w prezencie tytułowego Dziadka do Orzechów, który w jej śnie staje się księciem z bajki, a ona jego księżniczką. W kolejnych scenach balet wykonuje charakterystyczne tańce: Taniec Wieszczki Cukrowej, Taniec Hiszpański, Taniec Arabski, Taniec Chiński, Trepak (Taniec Rosyjski), Taniec Pasterski oraz końcowy Walc Kwiatów. Wyrazistość ruchów tancerzy, fantastyczna choreografia, magia świateł, dekorowane cekinami stroje i urzekająca scenografia – wszystko to składa się na zapierający dech w piersiach, bajkowy spektakl w wykonaniu artystów Narodowego Lwowskiego Baletu i Międzynarodowej Fundacji „Premierа”

Czas trwania: 2 godziny (20 min przerwy)

bilety – 100/80 zł

5 grudnia (środa), g. 11.00, sala kameralna 203

KLUB SUPER MAMA – Dzieci w świecie prezentów, jakie i czy nie za dużo?”

Wykład – dla rodziców – pełen konkretnych wskazówek dotyczących kompletowania prezentów świątecznych dla malucha.

W programie:

– Krótka teoria na temat rozwoju dziecka w dobie konsumpcjonizmu.

– Czego unikać? Największe błędy w doborze prezentów dla malucha.

– Przykłady prezentów wszech czasów – uniwersalne, twórcze i wciągające zabawki.

–  Mieć czy być? Alternatywne pomysły na upominki.

Wykład poprowadzi :

Joanna Krysiak – pedagog rodzinny, trener, pedagog zabawy, współzałożycielka krakowskiej Famigi – www.famiga.pl, zawodowo zajmuje się prowadzeniem szkoleń dla osób pracujących z najmłodszymi dziećmi oraz dla rodziców, od 10 lat prowadzi zajęcia adaptacyjne dla rodziców razem z dziećmi wg autorskiej metody.

bilety -1 zł

5-7 grudnia (środa- piątek), g. 9.00 i 11.30, Scena NCK 

8 grudnia (sobota), g. 16.00, Scena NCK 

IMPREZY MIKOŁAJOWE

W programie przedstawienie teatralne pt. „Noc pełna cudów” w wykonaniu aktorów z Teatru Banasiów z Warszawy

Podczas spektaklu publiczność dziecięca znakomicie się bawi śpiewając piosenki z aktorami występującymi w kolorowych strojach. Piękna muzyka, kolorowe dekoracje, przystrojona świątecznie choinka, popisy aktorskie – wszystko to tworzy niesamowity nastrój zimy i świąt.

Po spektaklu prezenty dla dzieci, zakupione przez opiekunów, rozdaje na scenie Święty Mikołaj.

Istnieje również możliwość zorganizowania imprez zamkniętych dla firm i instytucji – terminy do uzgodnienia. 

bilety – 22/20 zł

7 grudnia (piątek), g. 16-20

8-9 grudnia (sobota i niedziela), g. 9-13 i 14-18, budynek C

WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH

Ramię semafora powoli unosi się, rozlega się krótki gwizd i parowóz, sapiąc, mozolnie rozpędza się ciągnąc za sobą skład wagonów. Stalowe koła zgrzytają na rozjazdach, peron zostaje w tyle i niknie w obłokach pary mieszającej się z dymem wyrzucanym z komina lokomotywy. Miarowy stukot kół na łączeniach szyn jest co raz szybszy… Tak kiedyś zaczynały się podróże.

Główny element wystawy to imponująca makieta w skali H0 o łącznej długości torów przekraczającej 100 metrów. Po makiecie poruszać się będzie ponad 20 pociągów pasażerskich i towarowych, zarówno tych historycznych jak i współczesnych.

fot. NCK

Będzie też wiele atrakcji dodatkowych:

– prezentacje technik modelarskich,

– symulator lokomotywy ET22,

– makieta w skali TT

– prezentacja modeli w skali I – 1:32

– kolejka do zabawy dla najmłodszych,

– animacje dla najmłodszych (modele 3D lokomotyw do malowania, tradycyjne kolorowanki)

Organizatorzy: Nowohuckie Centrum Kultury  oraz Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych

bilety – 10 zł, 5 zł (ulgowy)

8 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Zaskakujące prezenty

Kto był grzeczny, ten dostał prezent od Mikołaja. Niegrzeczni rózgę! Wiem co to za uczucie, bo też kiedyś jedną dostałem… Dlatego na zajęciach wspólne wymyślimy kilka ciekawych i zaskakujących prezentów.

bilety – 30 zł

9 grudnia (niedziela), g. 15.00, Scena NCK

„Dorwać Mistrza” z udziałem ANDRZEJA MALESZKI

Obok Mistrza wystąpią: prof. Grzegorz Leszczyński oraz goście specjalni

Prowadzenie : Łukasz Wojtusik i Maksymilian Wojtusik

Zapraszamy na 22. spotkanie z cyklu „Dorwać Mistrza” z udziałem ANDRZEJA MALESZKI – pisarza, scenarzysty i reżysera, autora bestsellerowej serii powieści pt. „Magiczne Drzewo”.

ANDRZEJ MALESZKA – pisarz, scenarzysta, reżyser, autor bestsellerowej serii powieści pt. „Magiczne Drzewo”. Laureat EMMY AWARD i kilkudziesięciu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, a także nagrody IBBY za najlepszą powieść roku dla dzieci. Kawaler Orderu Uśmiechu. Jego twórczość łączy motywy fantastyczne i realistyczne. Rozgrywa się wśród współczesnych realiów, w które wkraczają niesamowite, magiczne zdarzenia. Mimo fantastycznych motywów powieści i filmy poruszają też ważne tematy społeczne. Autor znakomicie rozumie świat dzieci i opowiada historie z ich punktu widzenia. Jako reżyser jest też ekspertem w pracy z młodymi aktorami.

Powieści Andrzeja Maleszki mają dynamiczną akcję i gęsty, wręcz filmowy dialog. Autor tworzy do nich cyfrowe ilustracje przypominające kadry z fantastycznych filmów. Książki zostały przetłumaczone na kilka języków, w tym chiński i japoński.

Cykl powieści „Magiczne Drzewo” stał się jednym z największych bestsellerów wśród książek dla młodych czytelników w Polsce. W listopadzie ukaże się dziesiąta, jubileuszowa część serii zatytułowana „Czas robotów”.

  DORWAĆ MISTRZA to propozycja spotkań realizowanych od 2007 roku przez Wydawnictwo Znak. Nie bez powodu wybrany został tak prowokujący tytuł. Celem cyklu jest sprowadzenie Mistrzów z piedestału, zaproszenie ich do inspirującej wymiany myśli, czasem prowokowanie do udziału w intelektualnym happeningu.

Dotychczas zrealizowano 21. spotkań, w których udział wzięli:

Krzysztof Michalski, Václav Havel, Andrzej Szczeklik, Barbara Skarga, ks. Michał Heller,
Norman Davies, Leszek Kołakowski, Adam Zagajewski, Władysław Bartoszewski, Wojciech Mann, Wiktor Osiatyński, Mario Vargas Llosa, ks. Adam Boniecki, Małgorzata Szejnert, Wiesław Myśliwski, Andrzej Wajda, Janka Ochojska, Joanna Olczak-Ronikier, Klan Przebindów, Wojciech Waglewski, Stanisław Radwan. W spotkaniach uczestniczyło ponad 17 tysięcy widzów.

Wstęp za zaproszeniami – liczba miejsc ograniczona

Zaproszenia do odbioru w kasie NCK od 30.11.2018 r.

organizator: SIW ZNAK

współorganizator: Nowohuckie Centrum Kultury

12, 13 grudnia (środa, czwartek), g. 10.00, sala kameralna 203

KRÓLOWA ŚNIEGU – Teatrzyk Muzyczny Kamyczek

Co się stanie, jeśli pewnego dnia do serca miłego chłopca dostanie się odłamek roztrzaskanego diabelskiego zwierciadła?

 „… to jest życia cud

miłość stopi lód 

więc nadzieję zawsze miej…”

O sile miłości i przyjaźni, która pokona wszelkie przeszkody opowiada najnowsza bajka w wykonaniu Teatrzyku Muzycznego „Kamyczek”.

Reżyseria i opracowanie muzyczne oraz teksty piosenek: Ewa Nazim-Zygadło

bilety: 12 zł

15 grudnia (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Cytrusy
Kwaśne lub słodkie. Pomarańczowe lub zielone. Duże i małe. Czyli… postaramy się rozszerzyć naszą wiedzę o cytrusach! Ich pochodzeniu, zastosowaniu i nietypowych właściwościach.

bilety – 30 zł

15 grudnia (sobota), g. 12.00, sala 008

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki

Hiszpańskie Flamenco

Co znaczy „Hola, hola”? Jak pozdrawiają się Hiszpanie? Czy sjesta to to samo, co leżakowanie? Co w Hiszpanii i całej Europie oznacza znak z dużą muszelką?

Odpowiemy na wiele pytań i przybliżymy dzieciom gorącą Hiszpanię poprzez zabawy, oryginalne rekwizyty, zdjęcia, stroje i tańce. Asystentem Podróżnika będzie wesoły Byczek Fernando. 

bilety – 15 zł

A JUŻ W STYCZNIU…

11 stycznia, g. 18.00, Scena NCK – ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA NOWA HUTA – Doroczny koncert

12 stycznia, g. 18.00, Scena NCK – ZESPÓŁ GÓRALSKI „HAMERNIK” – jubileusz 40-lecia działalności artystycznej

13 stycznia, g.16.00, Scena NCK – WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

14 – 25 stycznia, Scena NCK – FESTIWAL TEATRÓW DLA DZIECI

Zobacz także