Lubisz śpiewać? Przyjdź w sobotę na Mały Rynek

To już krakowska tradycja. W sobotę na Małym Rynku odbędzie się 65. Lekcja Śpiewania, pod hasłem „Nie masz to jak Pierwsza, nie”. Zabrzmią pieśni związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

– Tradycyjnie wraz z początkiem sierpnia do Krakowa zawitała „Kadrówka”, która niedługo wyruszy z Oleandrów do Kielc, tak jak to miało miejsce w pamiętnym 1914 roku. Bój o niepodległość rozpoczęli ludzie zapatrzeni w Komendanta Józefa Piłsudskiego, młodzi, pełni nadziei i wiary, że kresem walki będzie upragniona wolna Polska. Ich wysiłki nie poszły na marne i w 1918 roku Polska znów pojawiła się na mapach świata. 6

sierpnia 1934 roku, w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej, rozpoczęto sypanie kopca – pomnika walki o niepodległość. Po śmierci Marszałka Piłsudskiego tempo prac przy Kopcu nabrało rozpędu. W budowie uczestniczyły tysiące Polaków. Kopiec, Mogiła Mogił – miejsce, w którym złożono ziemie z wielu pól bitewnych – ostatecznie nazwano imieniem Marszałka. Świętujemy zatem w tym roku 103. rocznicę marszu I Kompanii Kadrowej oraz 80. rocznicę sypania Kopca Józefa Piłsudskiego. Zapraszam gorąco do wspólnego śpiewania! – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Kancelaria Prezydenta Krakowa, jak co roku, przygotowała bezpłatne śpiewniki. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest TUTAJ.

Organizatorami koncertu piosenek legionowych na Małym Rynku są Biblioteka Polskiej Piosenki i Fundacja Loch Camelot.

(wm, krakow.pl)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie