Magistrat zaprasza do wehikułu czasu. Cofnij się o 100 lat!

Rada Miasta Krakowa

Nie masz planów na spędzenie niedzieli w mieście? No to właśnie ciekawy pomysł proponuje magistrat. 3 czerwca nadarza się rzadka okazja do zajrzenia tam, gdzie na co dzień zajrzeć się nie da. A to wszystko w ramach kolejnej edycji Dni Otwartych Magistratu.

W tym roku organizowane będą w klimacie nawiązującym do lat 20. i 30. XX wieku. To wyjątkowa okazja nie tylko do zwiedzania historycznego budynku, ale też możliwość udziału w aktywnościach, warsztatach, animacjach, spektaklach i koncertach.

Od kilkunastu lat w terminie poprzedzającym Święto Miasta Krakowa krakowianie i goście zaproszeni są do odwiedzenia siedziby władz miasta. Tegoroczne świętowanie nawiązuje do lokalnych obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i związanej z nimi lokalnej kampanii informacyjno-promocyjnej: Wyzwolona_2018.

Na odwiedzających, którzy dołączą do wspólnego świętowania i odwiedzą magistrat czeka cały szereg atrakcji, które wpisują się w klimat Krakowa lat 20. i 30., a także nawiązują do zabaw, motywów artystycznych, muzyki i mody z tamtego okresu. Święto zostanie zainaugurowane wystąpieniem Jacka Majchrowskiego – Prezydenta Miasta Krakowa, który wraz z Bogusławem Kośmiderem – Przewodniczącym Rady Miasta Krakowa przywita mieszkańców i gości.

Nie tylko zwiedzanie

Oprócz tradycyjnej możliwości zwiedzenia Pałacu Wielopolskich z przewodnikiem będzie można wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach artystycznych inspirowanych sztuką i modą dwudziestolecia międzywojennego, a także projekcjach filmowych w specjalnie na tę okazje zaaranżowanym kinie w bramie (w repertuarze: „Paweł Gaweł”, „Ada! To nie wypada!” oraz „Zapomniana melodia”).

W klimat retro przeniosą nas też koncerty, spektakle, animacje, zabawy i tańce prezentowane na scenie przed budynkiem oraz na dziedzińcach. Na gości czeka wiele atrakcji rekreacyjno-sportowych nawiązujących do zabaw podwórkowych sprzed lat. Można będzie grać w klasy, piłkę, bierki, zośkę, skakać w workach i w gumę czy wziąć udział w przeciąganiu liny. Na miłośników literatury czekać będą książki do czytania na trawie, zostaną także zorganizowane seanse wspólnego czytania. Do tego automobil z epoki, animatorzy na szczudłach, żonglerzy, bańki mydlane i balony – wszystko to będzie tworzyć atmosferę wspólnego świętowania wpisującego Dzień Otwarty Magistratu w festiwal atrakcji składających się na Dni Krakowa.

Dodatkowo w trakcie dnia otwartego można zapoznać się z informacjami dotyczącymi nowo wprowadzanej Karty Krakowskiej, a także projektami zrealizowanymi w ramach dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Tradycyjnie już w magistracie zaprezentują swoją działalność krakowskie dzielnice, a także odbędzie się finał projektu „Uczeń-obywatel”.

Patriotyczne upominki

Dzień Otwarty Magistratu to także okazja do przygotowania się na święta Miasta Krakowa i Flagi Miasta Krakowa (obchodzone 5 czerwca na pamiątkę nadania Krakowowi przywileju lokacyjnego). 3 czerwca w magistracie będzie można otrzymać flagi i chorągiewki w kolorach miasta, które będą też rozdawane mieszkańcom 5 czerwca w kilku punktach przesiadkowych, a także przed mszą w intencji miasta oraz przed uroczystą Sesją Rady Miasta.

Magistrat czeka na gości od godz. 10, impreza zakończy się koncertem piosenek retro w wykonaniu Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego. Koncert został zaplanowany na godz. 16.

W działania związane z organizacją Dnia Otwartego Magistratu, oprócz Urzędu Miasta Krakowa zaangażowane są następujące jednostki i partnerzy: Zarząd Zieleni Miejskiej, Krakowskie Forum Kultury, Centrum Kultury Podgórza, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Straż Miejska, Cracovia Danza, Szkoła Tańca Jane Austin z Ośrodka Kultury Krakowiacy, Teatr Ludowy, Teatr Barakah, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana, Młodzieżowy Dom Kultury im. K. I. Gałczyńskiego, Polskie Towarzystwo Taneczne – Okręg Małopolski, Stowarzyszenie Siemacha, HistoryLand, Pikniki Krakowskie.

ip

 

Zobacz także