Gazeta Wyborcza: ciepła posada dla Iwony Król, pomimo sądowego zakazu!

fot. krakow.pl / Tomasz Stankiewicz

Skazana za ustawianie przetargów Iwona Król, pomimo zakazu pełnienia funkcji kierowniczych dostała posadę dyrektora w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Król pracę w MPEC-u rozpoczęła 2 maja. W miejskiej spółce pełni funkcję dyrektora – koordynatora inwestycji. Sprawa nie budziłaby kontrowersji, gdyby nie sądowy wyrok zakazujący jej pełnienia funkcji kierowniczych.

Przypomnijmy, Król i dwóch innych urzędników zostało w marcu skazanych przez Sąd Okręgowy w Krakowie za ustawianie przetargów. Chodzi o remont podziemi Rynku Głównego oraz o organizację ruchu podczas wizyty papieża Benedykta XVI.

Obok niej na ławie oskarżonych zasiedli Jan T. – były dyrektor ZDiK, a później ZIKiT i Andrzej Z., były zastępca T.

Zdaniem prokuratury, do ustawiania przetargów doszło przy okazji zabezpieczania wizyty Benedykta XVI w maju 2006 roku. Fakturę wystawioną początkowo na 350 tys. zł – na polecenie Jana T. – została przerobiona na ok. 800 tys. zł. Podobnie – zdaniem prokuratury – było w 2007 przy przygotowywaniu przetargu na prace konserwatorskie przy remoncie podziemi Rynku Głównego.

Jego ówcześni zastępcy T., Iwona Król i Andrzej Z., odpowiadali za poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Prezesowi spółki, która była beneficjentem zamówień publicznych Stanisławowi J. zarzucono pomocnictwo ws. przekraczania uprawnień przez Jana T. i w poświadczeniu przez niego nieprawdy oraz samodzielne poświadczenie nieprawdy. Żadna z podejrzanych osób nie przyznała się do winy.

Sąd zadecydował, że Król i Andrzej Z. odpowiedzą za poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Król została skazana na 19 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, dostała także zakaz pełnienia funkcji kierowniczych w administracji publicznej na trzy lata.

Dlaczego, pomimo wyroku dostała posadę w MPEC? Zdaniem Moniki Chylaszek, rzeczniczki prezydenta Jacka Majchrowskiego zakaz sądu nie obejmuje spółek komunalnych. W rozmowie z Wyborczą Chylaszek dodała, że na stanowisku, które zajęła Król, nie podejmuje się decyzji finansowych.

Zobacz także