Aktualności Miasto Polecane

Majchrowski: Deweloperzy narzekają, że w Krakowie są szykanowani

Już dziś po południu wielka batalia w magistracie, gdzie odbędzie się nadzwyczajna sesja rady miasta poświęcona agresywnej zabudowie Krakowa. Prezydent Jacek Majchrowski zapewnia, że jest gotowy na trudne pytania. – Fala krytyki dotycząca zabudowy wynika z przyczyn czysto politycznych – powiedział na antenie Radia Kraków.

Prezydent linię obrony ma już gotową. – Niektórzy zakładają z przyczyn politycznych, że zabudowa Krakowa odbywa się w sposób woluntarystyczny, że siedzi pani prezydent Koterba i mówi, że temu damy WZ, temu nie. To są precyzyjne przepisy. One mówią na jakich warunkach można wydawać WZ, jakie kryteria muszą być spełnione. Jeśli inwestor je spełnia, urząd nie może odmówić – powiedział Majchrowski.

Prezydent stwierdził, że często w przypadku odmowy, sprawa trafia do wojewody lub sądu, którzy stają po stronie dewelopera.

Majchrowski nie zgada się ze stwierdzeniem, że Krakowem rządzą deweloperzy. – Jak deweloperzy do mnie przychodzą to narzekają, że są szykanowani. Zależy od punktu widzenia – powiedział.

Prezydent dziwi się również, że 157 pozwoleń na budowę wydane w zeszłym roku uznano za zbyt dużą liczbę. – To rozwój Krakowa. To miasto. Kilka lat temu wszyscy się szczycili jak Kraków się rozbudowuje. Teraz mówią, że za dużo. Nie można jednak powiedzieć stop. Są w całej procedurze punkty, które należy zmienić. Wiele razy prosiłem o to parlament. Powstawał kodeks urbanistyczny, ale wstrzymano prace. To działania, których do końca nie rozumiem – powiedział Majchrowski.

Pełen zapis rozmowy TUTAJ.

(wm, Radio Kraków)

fot. DrabikPany via Foter.com