Majchrowski przechodzi do historii!

13 lat, 7 miesięcy i 11 dni – tyle czasu Jacek Majchrowski zasiada na fotelu prezydenta Krakowa i właśnie dziś wpisuje się do historii stolicy Małopolski, jako najdłużej urzędujący prezydent w historii. Do tej pory tytuł należał do Juliusza Leo, który stanowisko prezydenta Krakowa piastował od 11 lipca 1904 do 21 lutego 1918 roku – dzień krócej niż Jacek Majchrowski.

Jacek Majchrowski pochodzi z Sosnowca, ale swoje dorosłe życie prywatne i zawodowe związał z Krakowem, gdzie początkowo studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1988 roku został jednym z najmłodszych profesorów nadzwyczajnych nauk prawnych w historii UJ.

Swoją karierę polityczną rozpoczął w 1989 roku, gdy wystartował w wyborach do Sejmu X kadencji PRL zdobywając ponad 10 tys. głosów. Przegrał jednak zdecydowanie z rodowitym krakowianinem – Janem Rokitą na którego zagłosowało blisko 155 tys. mieszkańców.

Majchrowski w latach 1996-97 pełnił funkcję wojewody krakowskiego, a w 2002 roku wystartował w wyborach na prezydenta Krakowa, w których pokonał swego politycznego rywala sprzed lat – Jana Rokitę oraz Zbigniewa Ziobro a także Józefa Lassotę, który na fotelu prezydenta Krakowa zasiadał w latach 1992-98.

Pierwsza kadencja Jacka Majchrowskiego częściowo pokryła się z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W tym czasie miasto postawiło na rozwój infrastruktury sportowej, bo rozpoczęły się m.in. pierwsze prace remontowe przy stadionie Wisły Kraków oraz Cracovii. Ponadto władze miasta przeprowadziły pierwszy głośny remont nawierzchni na Rynku Głównym i zdecydowały się na przebudowę ulicy Floriańskiej oraz Małego Rynku i Placu Wszystkich Świętych.

W 2006 roku odbyły się kolejne wybory prezydenckie w Krakowie, w których Jacek Majchrowski pokonał w drugiej turze kandydata Prawa i Sprawiedliwości, Ryszarda Terleckiego. W czasie drugiej kadencji obecnego prezydenta miasto, dzięki wsparciu funduszy unijnych postawiło na rozbudowę sieci komunikacji miejskiej. Utworzono pierwszą linie Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, wyremontowano rondo Mogilskie oraz Rondo Grzegórzeckie. Miasto rozpoczęło również przygotowania do Euro 2012, niestety remont stadionu Wisły Kraków nie zakończył się sukcesem i obiekt do dziś nazywany jest przez część mieszkańców, radnych, a nawet samych urzędników „studnią bez dna”.

Po czterech latach rządów, Jacek Majchrowski wystartował w kolejnych wyborach, które zorganizowano w 2010 roku. Obecny prezydent uzyskał w drugiej turze 59,55 proc. głosów i pokonał Stanisława Kracika, który był kandydatem Platformy Obywatelskiej. Kadencja upłynęła pod znakiem tworzenia centrów przesiadkowych park&ride oraz rozwoju transportu. Tabor MPK zyskał nowe tramwaje i autobusy i rozpoczął wieloletni plan wymiany pojazdów, który jest wciąż kontynuowany.

Wśród inwestycji największym sukcesem było oddanie do użytku Centrum Kongresowego oraz Tauron Areny Kraków, która stała się jedną z najpopularniejszych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Ponadto rozpoczęto również budowę kładki tramwajowej, która połączyła ul. Wielicka – Lipska a władze miasta mogły pochwalić się również budową Spalarni Odpadów. Największym zgrzytem była kwestia Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które Kraków miał zorganizować w 2022 roku.

Trwająca wciąż, czwarta kadencja prezydenta Jacka Majchrowskiego rozpoczęła się 1 grudnia 2014 roku. W drugiej turze wyborów, Majchrowski pokonał Marka Lasotę, który był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, ale w decydującym głosowaniu uzyskał tylko 39,18 proc. ważnych głosów. Obecna kadencja upływa pod znakiem walki ze smogiem, która zdaniem władz miasta jest kluczowa dla poprawy jakości i bezpieczeństwa życia w Krakowie.

Nieustannie powraca również temat zwiększania terenów zielonych i leśnych. Mieszkańców podzieliła kwestia organizacji przez Kraków Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się pod Wawelem pod koniec lipca, choć warto podkreślić, że największy ciężar odpowiedzialności za tę decyzję spoczywa po stronie kościelnej, która bez wyraźnej zgody miasta negocjowała warunki organizacji wydarzenia i zdaniem części radnych, postawiła władze miasta przed faktem dokonanym.

Niewykluczone jednak, że historyczny rekord długości urzędowania na stanowisku prezydenta Krakowa przez Jacka Majchrowskiego dobiegnie niebawem końca. Tak długiego stażu prezydenta u miejskich sterów pozazdrościł mu Łukasz Gibała, który postanowił zorganizować referendum ws. odwołania Jacka Majchrowskiego.

Głównymi powodami jest brak skutecznych działań w walce ze smogiem oraz niezadowolenie wynikające z organizacji przez Kraków Światowych Dni Młodzieży. Łukasz Gibała już raz próbował swoich sił w wyborach prezydenckich. W 2014 roku na siostrzeńca Jarosława Gowina zagłosowało jednak zaledwie 11,16 proc. mieszkańców co nie wystarczyło na zapewnienie sobie udziału w drugiej turze wyborów.

I choć wynik blisko 14 lat rządów robi wrażenie, to do rekordzisty Jackowi Majchrowskiemu sporo jeszcze brakuje. Prezydent Gliwic piastuje swoje stanowisko nieprzerwanie od 1993 roku, co oznacza, że Zygmunt Frankiewicz rządzi miastem już 23 lata – w dodatku w ostatnich wyborach wygrał w pierwszej turze nie dając pozostałym kandydatom najmniejszych szans w walce o fotel prezydenta Gliwic.

(pt)

fot. W. Majka / UMK

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie