Gibała: „Majchrowski przestań truć!”

– To, co Jacek Majchrowski robi w sprawie walki ze smogiem, to kpina – przekonuje Łukasz Gibała, przewodniczący stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, które zorganizowało dziś w Krakowie marsz pod hasłem „Majchrowski, przestań truć!”. To już kolejny protest Logicznej Alternatywy, która chce w ten sposób zmobilizować prezydenta Krakowa do działania.

"Majchrowski przestań truć" skandowali uczestnicy marszu
„Majchrowski przestań truć” skandowali uczestnicy marszu

Uczestnicy dzisiejszego marszu, który przeszedł przez centrum Krakowa przekonywali, że władze Krakowa mydlą oczy mieszkańcom i swoją biernością w temacie walki ze smogiem, narażają ich na śmierć. – Każdego roku umiera 600 mieszkańców Krakowa (dane szacunkowe), tylko dlatego, że oddychamy trującym powietrzem – czytamy w oświadczeniu Logicznej Alternatywy. Zdaniem Łukasza Gibały działania prezydenta Krakowa są jedynie zasłoną dymną, które nie rozwiązują problemu.

W Krakowie wciąż truje ponad 24 tys. pieców węglowych, a ich wymiana na bardziej ekologiczne rozwiązania musi zakończyć się do 2019 roku gdy w życie wejdzie całkowity zakaz używania węgla w Krakowie. Tymczasem – jak zauważają członkowie stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, wymiana pieców trwa zbyt długo i nie brakuje przypadków, w których na rozpatrzenie wniosku czeka się nawet ponad rok, a ratusz oddaje zaledwie 40 proc. kosztów (a nie 100, jak deklaruje) – przekonuje Logiczna Alternatywa.

– To rodzaj oszustwa, żeby nie można było powiedzieć, że prezydent nie robi zupełnie NIC. Ale tak naprawdę jest coraz gorzej. W zeszłym roku trucizny w krakowskim powietrzu było jeszcze więcej, niż w roku 2014. Chorujemy na raka, cierpimy na schorzenia oczu i skóry. Nasze dzieci masowo chorują na astmę i alergie. A my mamy alergię na bezczynność Jacka Majchrowskiego – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia Łukasza Gibały.

"Działania prezydenta Majchrowskiego, to kpina!" - przekonywał Łukasz Gibała
„Działania prezydenta Majchrowskiego, to kpina!” – przekonywał Łukasz Gibała

Aktywiści sprzeciwiają się również działaniom prezydenta Krakowa, które zezwalają na „zabudowę korytarzy przewietrzenia miasta i masową wycinkę zieleni w Krakowie”. Z danych urzędu miasta wynika, że w ubiegłym roku Kraków stracił 16 tys. drzew. Część wyciętych roślin zostało zastąpionych nowymi sadzonkami, które jednak podobną wydajność w produkcji tlenu uzyskają dopiero po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach.

Nie bez znaczenia są również pozwolenia na budowę wydawane niemal hurtowo przez krakowskich urzędników. Wielokrotnie informowaliśmy na łamach KRKnews.pl o inwestycjach, które zdaniem specjalistów mogą wpływać na zaburzenie przepływu powietrza lub powstają w korytarzach przewietrzenia miasta. – Trzeba zmusić Majchrowskiego, żeby przestał truć – podsumowują członkowie stowarzyszenia Logiczna Alternatywa.

(pt)

fot. Facebook: Łukasz Gibała

 

6 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie