Majówka w Krakowie? Dlaczego nie?

Musisz przeczytać

Weekend majowy już za moment. Nie każdy jednak będzie miał okazję wyjechać za miasto. Jak zatem spędzić czas w mieście, by móc w pełni nacieszyć się długim weekendem? Jakie są najlepsze miejsca na relaks pod chmurką lub rodzinny piknik? Poniżej znajdziecie kilka podpowiedzi dokąd udać się w poszukiwaniu spokoju po tygodniach wytężonej pracy lub nauki. Proponujemy, by nadchodzący długi weekend spędzić aktywnie. Czasem zwykły spacer może zamienić się w niezapomnianą wycieczkę. Wszyscy wiedzą jak wiele Kraków ma do zaoferowania, ale  warto również zejść z utartego szlaku i poczuć się jak turysta we własnym mieście.

W Krakowie znajduje się aż pięć kopców, które stanowią doskonałą alternatywę dla typowych tras turystycznych. Z ich szczytów można podziwiać panoramę miasta. Najbardziej popularnym jest kopiec Tadeusza Kościuszki do którego chętni mogą dojść pieszo z samego centrum. Spacer kasztanowymi alejami szczególnie cieszy oczy jesienią, ale wiosną kiedy przyroda budzi się do życia przyniesie równie wiele cennych doznań i napełni energią na nadchodzący czas. W zabytkowych fortach obronnych z poł. XIX wieku znajduje się przytulna restauracja, w której można się posilić po trudach wspinaczki.

Najstarszymi kopcami (znawcy tematu do tej pory nie są zgodni, który z nich jest starszy) są kopce Krakusa i Wandy. Ich historia oparta jest głównie na przekazach i legendach. Ze szczytu stojącego na wzgórzu Lasoty kopca Krakusa (zwanego również kopcem Kraka) możemy podziwiać panoramę Krakowa –  od Starego Podgórza i Nowej Huty, aż po Tyniec i Ruczaj. Kopiec Wandy zlokalizowany w pobliżu ujścia rzeki Dłubni do Wisły na obrzeżach Nowej Huty kusi swoją dzikością i niesamowitym klimatem otoczenia. Z uwagi na znaczą odległość od centrum miasta, jest raczej rzadko odwiedzany przez turystów, dzięki czemu można tu odnaleźć upragniony spokój i ciszę. Niezwykle interesującym pod kątem wędrówek z dala od cywilizacji jest największy w Polsce kopiec Józefa Piłsudskiego (zwany również kopcem Niepodległości). Położony w lesie Wolskim na wzgórzu Sowiniec  kopiec, jest źródłem niesamowitych wrażeń estetycznych. Rozlega się z niego przepiękny widok na Kraków i okolice, a otaczający go las pozwoli uciec od zgiełku wielkiego miasta i zanurzyć się w świecie przyrody. Najmłodszym i najmniejszym kopcem jest kopiec Jana Pawła II.

Wybierając się na wycieczkę „Koroną szczytów Krakowa” warto zaopatrzyć się we własny prowiant, by po trudach wspinaczki skorzystać z uroków miejsca, nacieszyć oczy roztaczającymi się widokami oraz rozkoszować się zasłużonym posiłkiem. Przed podróżą polecamy zakupić najsmaczniejszy symbol naszego miasta czyli tradycyjny obwarzanek krakowski. Ten regionalny produkt chroniony oznaczeniem geograficznym przez Unię Europejską można skonsumować na różne sposoby – sauté, z tradycyjnymi dodatkami maku, soli i sera, jak i pod postacią kulinarnych wariacji.  Obwarzanapki  (czyli kanapki-obwarzanki, z lokalnymi dodatkami np. oscypkiem, bryndzą, kiełbasą krakowską) ma w swojej ofercie kawiarnia znajdująca się Muzeum Obwarzanka, gdzie można spożyć je na miejscu albo zakupić w wersji to go. Można również przyrządzić ten regionalny specjał samemu, tak by skomponować swój ulubiony wariant idealny na piknik.

W Krakowie można odnaleźć spokojne, niezadeptane szlaki, z dala od tłumów. Warto więc spakować plecak lub kosz piknikowy i wybrać się do miejsc dających możliwość wytchnienia i rekreacji. Jednym z takich miejsc są krakowskie Błonia. Choć jest to ulubione miejsce do spacerowania wielu krakowian, to ogromna przestrzeń (48 ha) zapewnia komfort wypoczynku. Znajdą tu dla siebie miejsce zarówno amatorzy aktywnego wypoczynku, jak i osoby ceniące relaks na kocyku czy leżaku. Jeśli zgłodniejecie możecie zajrzeć do pobliskich lokali gastronomicznych. Znajdzie się tu coś dla koneserów kuchni europejskiej, meksykańskiej czy polskiej.

Niezwykłym pod względem przyrodniczym miejscem są Łąki Nowohuckie. Ten ekologiczny użytek objęty ochroną prawną stanowi doskonały cel zarówno turystyki pieszej, jak i rowerowej. Bogactwo znajdującej się tu fauny i flory zapewni ukojenie każdemu kto tego potrzebuje.  Rozległy i nieco dziki teren łąk to doskonałe miejsce na urządzenie pikniku. Warto zatem zawczasu przygotować kosz piknikowy lub skorzystać z oferty sąsiadującej z łąkami kawiarni Łancafe, która oferuje pyszną kawę i domowe ciasto.

Nie lada gratką dla miłośników fortyfikacji i historii Polski i naszego miasta są forty Twierdzy Kraków. Ponad tysiącletnie dzieje Krakowa pozostawiły  potomnym zespół obwarowań miasta, kompleks obiektów i dzieł obronnych. Leżące na  wzgórzach i obrzeżach miasta budowle są pamiątką trudnej historii i jednocześnie skarbem unikalnym na skalę europejską. Obecnie forty są w różnym stanie. Niektóre aktualnie poddawane są renowacji przez Miasto Kraków. Część z nich została już odrestaurowana i pełni różne funkcje stanowiąc niejednokrotnie oryginalną atrakcję turystyczną. Dla przykładu, Fort 38 „Skała” został przekształcony w obserwatorium astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w Forcie 49 ¼  „Grębałów” i Forcie 39„Olszanica” znajdują się aktualnie ośrodki jeździeckie (w tym drugim działa również schronisko harcerskie).  Fort 2 „Kościuszko” stał się siedzibą radia RMF FM, natomiast w dawnym Bastion III „Kleparz” mieści się popularny klub muzyczny. Za dnia można tu napić się kawy siedząc w zewnętrznym ogródku i ogrzewać się w promieniach słońca. Niebawem otworzą się dla mieszkańców i turystów wnętrza Fortu 52a „Jugowice” oraz 52 „Borek” gdzie swoją działalność rozpocznie Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, Klub Kultury Kliny i Biblioteka Polskiej Piosenki. Szlak Twierdzy Kraków obejmuje ponad 100 obiektów militarnych, 100 kilometrów fortecznych dróg i ponad 1000 hektarów fortecznej zieleni i terenów otwartych. Można przemierzyć go zarówno pieszo, jak i na rowerze. Warto w majowe wolne dni wybrać za cel wycieczki któryś z ocalałych fortów. Z pewnością nie będziecie zawiedzeni!  

Ogromną rolę w dziejach naszego miasta oraz procesie jego rozwoju odegrały kobiety. Ich rola jest nie do podważenia. Bez ich ciężkiej pracy, pasji i wytrwałości w działaniu miasto miałoby zupełnie innych charakter i wygląd. Niesamowity klimat tego miejsca w dużej mierze jest właśnie zasługą damskiej części społeczeństwa. Majowy weekend to dobra okazja, by wybrać się trasą pn. Szlak kobiet Krakowa – krakowianki podczas której można poznać historię kobiet, które pozostawiły po sobie legendy, ciekawe historie, opowieści i pamiątki. Zachęcamy do spaceru śladem krakowskich artystek, emancypantek i naukowczyń. Ważnymi punktami na trasie wycieczki będą między innymi: Wawel, Dom Heleny Modrzejewskiej, Uniwersytet Jagielloński, Dom Heleny Rubinstein, czy kopiec Wandy …

Kraków jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Polsce, ale pomimo ogromnej popularności wciąż można odnaleźć tu miejsca, które nawet dla mieszkańców pozostają nieodkryte! Po intensywnym zwiedzaniu miasta warto skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej licznych restauracji. Przy wyborze miejsca polecamy kierować się rekomendacjami udzielanymi przez Slow Food Polska, a także szukać oznaczeń Michelin i Gault&Millau, które gwarantują dbałość o to, by wykorzystywane w restauracyjnej kuchni produkty były lokalne, sezonowe i najwyższej jakości.  

Majówka w Krakowie – sprawdź, co się będzie działo!

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca