Małgorzata Manowska powołana na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego

Małgorzata Manowska, dotychczasowa dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, jest już I prezesem Sądu najwyższego. We wtorek 26 maja na to stanowisko powołał ją prezydent Andrzej Duda.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, Andrzej Duda postanowieniem z dnia 25 maja 2020 r. mianował Małgorzatę Manowską na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. A we wtorek 26 maja odbyła się uroczystość powołania ją na to stanowisko.

Sędzia Małgorzata Manowska związana jest z Warszawą, gdzie się urodziła, uczyła i pracowała jako sędzia i pracownik naukowy. Ale od 2016 roku była dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, podległej Ministerstwu Sprawiedliwości. Przed objęciem stanowiska I Prezesa SN zrezygnowała z kierowania krakowską szkołą dla sędziów i prokuratorów. W roku 2007, za pierwszego rządu PiS, Małgorzata Manowska była wiceministrem sprawiedliwości.

Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Powołanie nowego prezesa SN budzi kontrowersje. Wielu prawników uważa, że sędzia Manowska w ogóle nie powinna być brana pod uwage, bo została powołana do SN przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Wątpliwości budzi też to,że wskazania kandydatów na nowego prezesa SN (Małgorzata Manowska nie miała największej liczby głosów) nie dokonano uchwałą Zgromadzenia Sędziów SN.

GS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie