Kultura

Mało brakowało, a zostałby odwołany… Dziś wieczorem pokaz niezwykłego filmu

Pokaz tego filmu miał być odwołany, ponieważ zginął reżyser. By jednak uczcić jego pamięć i dać ważny przekaz, pierwszy portal dla Ukraińców w Krakowie – UAinKrakow.pl – wspólnie z Konsulatem Ukrainy w Krakowie postanowili nie odwoływać pokazu, a zamiast tego zorganizowali wieczór pamięci reżysera, na który zapraszają wszystkich chętnych w piątek o godz. 19 do Kina pod Baranami.

Dziś miał się odbyć się pokaz filmu „MIT” oraz spotkanie z reżyserem Leonidem Kanterem, ale na początku czerwca Leonid zginął. Swego czasu reżyser powiedział: „Ludzie mogą czytać wiadomości przez kilka lat lub mogą po prostu zobaczyć ten film. Tak łatwiej jest im zrozumieć, co naprawdę dzieje się na Ukrainie”.

“MIT” to nowy film Leonida Kantera i Iwana Jasnija, który opowiada historię życia Wassyla Slipaka – śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie.

Wassyl urodził się we Lwowie, lecz potem przeprowadził się do Francji, gdzie mieszkał przez 19 lat. Tam miał wszystko, co zwykle nazywamy “szczęściem”: nazwisko, udaną karierę na scenach operowych całego świata, wiernych przyjaciół i miłość.

Brał aktywny udział w Rewolucji Godności, przewodnicząc manifestacjom we Francji, później dołączył do grona wolontariuszy, pomagając Ukrainie. Zdawać się mogło, że tyle wystarczy dla przedstawiciela twórczego zawodu.

A jednak Wassyl postanowił opuścić scenę, porzucić karierę w Europie by wstąpić w szeregi ochotników, kiedy wojna przyszła do jego ojczyzny. Podczas wykonania bojowego zadania Wassyl “Mit” Slipak zginął od kuli snajpera.

Autorzy łączą w filmie dwa gatunki: kino i koncert. Wykorzystano liczne archiwalne nagrania wideo, pokazujące bohatera w życiu codziennym i na scenie. Przeplatają się w nim dwie linie fabularne, podobne do siebie tak bardzo, że widz zapomina, gdzie jest fikcja, a gdzie rzeczywistość. Jedna to opowiadanie Gianniego Rodariego “Gelsomino w Kraju Kłamczuchów” o chłopcu, który miał unikatowy głos i walczył z jego pomocą z łotrami; druga – to historia Wasyla, który złożył w ofierze swój głos i życie w walce o swój kraj, gdyż nie mógł milczeć.

Animację stworzył ukraiński karykaturzysta Jurij Żurawel.

Muzykę do filmu “MIT” stworzyli lub udostępnili jedni z najlepszych współczesnych kompozytorów. Wśród nich Jewhen Halperin, który współpracował z Lucem Bessonem i Barrym Sonnenfeldem.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie TUTAJ, a trailer filmu znajduje się TUTAJ

ol, UAinKrakow.pl

zdjęcie tytułowe / fot. blondinrikard via Foter.com