Małopolska kurator oświaty nie chce 56 płci

fot. Jan Lorek

„Konwencja stambulska wprowadza restrykcyjnie płcie kulturowe, co najmniej 56. Jeśli ich nie rozróżniam, to w założeniu krzywdzę i stosuję przemoc, bo znam i mówię tylko o 2 płciach biologicznych?” – napisała na Twitterze małopolska kurator oświaty Barbara Nowak

Dyskusja o propozycji rządu o wycofaniu się z konwencji stambulskiej toczy się także w Krakowie. Kilka dni temu przeciwko temu pomysłowi protestowały na Rynku Głównym feministki, przedstawiciele Razem, KOD-u oraz Platformy Obywatelskiej. Teraz poparcie dla rządu wyraziła małopolska kurator oświaty Barbara Nowak. Jak zwykle – w dosadny i budzący kontrowersje (zwłaszcza wśród jej przeciwników) sposób.

„Konwencja stambulska wprowadza restrykcyjnie płcie kulturowe, co najmniej 56. Jeśli ich nie rozróżniam, to w założeniu krzywdzę i stosuję przemoc, bo znam i mówię tylko o 2 płciach biologicznych? Postępowania, restrykcje zawarte w konwencji powinny być wymierzone we mnie. Dobrze rozumiem?” – pyta pani kurator na Twitterze.

Na ten wpis odpowiedział niedawny kandydat na prezydent Krzysztof Bosak: „Proszę nie narażać obozu rządzącego na śmieszność pisząc o czymś czego nie ma w tej konwencji”. Na to z kolei Barbara Nowak napisała, by przeczytał tekst konwencji stambulskiej. „Chyba, że woli Pan popierać głównego genderystę w Polsce Pana Trzaskowskiego, na którego pewnie Pan głosował, bo to mniejsze zło itd. Zachęcam Pana, jako polityka do jasnego komunikatu. Ostatnio widziałam Pana na B. Ciele na Wawelu!” – stwierdziła małopolska kurator.

Większość komentarzy do wpisu o 56 płciach to krytyka pani kurator. „Wypadałoby, by kuratorka oświaty umiała korzystać z tekstów źródłowych i czytała je ze zrozumieniem”, „Jeszcze nigdy tak nie było, żeby kurator oświaty ze zrozumieniem czytać nie umiał…”, „Smutne, że zajmuje się Pani edukacją dzieci. Nic Pani nie rozumie i właściwie nadawałaby się do szkoły … jako uczeń” – to tylko niektóre z komentarzy. Są też znacznie bardziej obraźliwe dla Barbary Nowak.

Każdy może sam ocenić, kto ma rację. Poniżej pełny tekst konwencji stambulskiej

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

We wcześniejszym wpisie tłumaczyła, jaki jest przekaz polskiego rządu w tej sprawie:
„Pierwsze deklaracje Rządu RP o wycofaniu się z konwencji stambulskiej! Polski przekaz jest taki
× tolerancja a nie tolerancja represywna, bo szacunek należy się wszystkim, a nie wybranym
× są dwie płci a nie 56 i więcej
× nauka a nie gender studies
× wychowanie a nie deprawacja”

(red)

Zobacz także