Małopolska w ogonie „Rodzina 500 Plus”

Małopolska nie radzi sobie najlepiej z realizacją rządowego programu Rodzina 500 Plus. Najwięcej decyzji o przyznaniu dotacji dla rodzin wydano w woj. świętokrzyskim. Najmniej na Śląsku i w Małopolsce. – Apeluję do samorządów, żeby usprawniły proces wydawania decyzji i przyspieszyły również płatności. – powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Najszybciej pieniądze trafiają na konta rodzin, które złożyły swoje wnioski w ramach programu Rodzina 500 Plus w województwie świętokrzyskim. Do tej pory wydano tam już ponad 77 proc. decyzji. W czołówce znalazły się również województwa lubuskie oraz zachodniopomorskie, gdzie wydano kolejno 73 proc. oraz 72 proc. decyzji.

– Nie ma żadnych powodów i żadnych przyczyn po stronie rządowej, żeby opóźniać opłaty, jeśli są wydane decyzje – tłumaczyła podczas konferencji prasowej szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

Zdecydowanie najgorzej z realizacją programu Rodzina 500 Plus radzi sobie władze województwa śląskiego, małopolskiego oraz mazowieckiego. Na Śląsku wydano zaledwie 57 proc. decyzji. Niewiele lepiej radzi sobie Małopolska, gdzie pieniądze trafiły na konta 58 proc. rodzin oraz Mazowsze, gdzie rozpatrzono nieco ponad 60 proc. złożonych wniosków.

Od kwietnia wszystkie rodziny posiadające co najmniej dwójkę dzieci, mogą ubiegać się o dodatek w wysokości 500 złotych. Z programu mogą skorzystać również rodziny posiadające jedno dziecko, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza kwoty 800 złotych lub 1200 złotych w przypadku rodzin posiadających dziecko niepełnosprawne. W tym roku obsługa programu Rodzina 500 Plus będzie kosztowała ok. 330 mln złotych – do tej pory do samorządów przekazano 110 mln złotych.

(pt)

fot. iStock.com/Magda S

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie