Małopolska Zachodnia – podróż w czasie i przestrzeni

Musisz przeczytać

Chciałbyś wyjechać na Zachód…? Wypocząć na łonie przyrody, pozwiedzać, ciekawie spędzić czas? Planuj wycieczkę i ruszaj do Małopolski Zachodniej nawet już w najbliższy weekend! Małopolska Zachodnia jest rozległym terenem rozciągającym się od wzgórz Lanckorony, przez okolice papieskich Wadowic, malowniczą Dolinę Karpia, przemysłowy krajobraz okolic Oświęcimia, Chrzanowa i Trzebini, aż po wyjątkowe panoramy Jury Krakowsko-Częstochowskiej z zamkami na Szlaku Orlich Gniazd i największą w Europie pustynią – Pustynią Błędowską.  Nadzwyczajna mieszanka krajobrazów, kultur, tradycji, dziedzictwa przyrodniczego i przemysłowego nadaje tym ziemiom klimatu – poczuj go na własnej skórze!

Jeśli chcesz się wyciszyć, zajrzyj koniecznie do Lanckorony, w tym nieodległym od Krakowa miasteczku ponoć mieszkają anioły, a artyści spacerując wśród pięknej drewnianej zabudowy, z widokiem na wzgórza z szachownicą pól, łąk i lasów poszukują natchnienia i inspiracji. Strawę duchową znajdziesz na Kalwaryjskich Dróżkach lub Wadowicach. Marzysz o królewskiej uczcie – jedź do Zatora i spróbuj słynnego karpia, który przed wiekami gościł często na królewskich stołach. Okolice Oświęcimia, Chrzanowa i Trzebini przyciągają industrialnym klimatem. Czekają tu na Ciebie fabryki zamieniane w muzea, ośrodki kultury, kolej cesarza Ferdynanda oraz dzielnice robotnicze projektowane zgodnie z koncepcją miasta – ogrodu.

Dziś namawiamy cię Cię jednak na Jurę Krakowsko- Częstochowską. Ruszaj Szlakiem Orlich Gniazd łączącym niezwykłe jurajskie zamki i warownie. Średniowieczne fortece, nazwane kilkadziesiąt lat temu „Orlimi Gniazdami”, położone są na skalistych wzniesieniach. Przez stulecia miały chronić szlaki handlowe w tworzącym się państwie piastowskim. Jura, jest jednym z najcenniejszych krajobrazowo miejsc w Polsce, a także kolebką naszej kultury. Położona pośród zielonych pagórków porośniętych lasami, wśród malowniczych wapiennych ostańców, stwarza wrażenie niezwykłej harmonii występującej pomiędzy człowiekiem i środowiskiem. To doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, a jako środek lokomocji świetnie sprawdzi się rower. Nie ma też problemu by dostać się tu z Krakowa komunikacją zbiorową.  Jednak jeśli koniecznie chcesz jechać samochodem, zabierz ze sobą rodzinę przyjaciół i sąsiadów, niech nie podróżują  drugim autem, w ten sposób zredukujecie swój ślad węglowy.

Swoją wycieczkę zacznij w Podzamczu z ruinami zamku Ogrodzieniec, które są wizerunkowym symbolem Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jeśli wybierzesz rower – podziel trasę na dwa dni i poszukaj noclegu w okolicy Rabsztyna lub Olkusza.  Z Podzamcza ruszaj w kierunku Smolenia pod ruiny zamku Pilcza z XIV w., malowniczo położone w leśnym rezerwacie przyrody Smoleń. Potem dalej w kierunku kolejnego Orlego Gniazda – ruin zamku w Bydlinie. Przejeżdżając  przez Bydlin, zwróć uwagę na  kościół pw. św. Małgorzaty z 1865 r. z renesansowym ołtarzem głównym. Jeśli lubisz kontakt z naturą zatrzymaj się w rezerwacie leśnym i przyrody nieożywionej Pazurek. Zróżnicowana rzeźba terenu wyróżnia się szeregiem suchych dolinek oraz licznymi ostańcowymi formami skalnymi. Przez rezerwat prowadzi okrężny szlak spacerowo-edukacyjny o długości 5 km. Dalej na Twojej trasie kolejne Orle Gniazdo– owiany legendami zamek Rabsztyn. Ruiny zamku o początkach sięgających końca XIII w. górują malowniczo na wapiennym wzniesieniu. Koniecznie odwiedź też Olkusz zwany „srebrnym miastem”. To kolebka polskiego górnictwa srebra i ołowiu o początkach sięgających XIII w. Wstąp na zabytkowy Rynek i poszukaj rzeźb olkuskich gwarków – dawnych górników.

Teraz masz wybór, sam decydujesz!  Możesz jechać w kierunku Ojcowskiego Park Narodowego, Zamku w Ojcowie i Pieskowej Skale, a tuż przed powrotem do Krakowa wstąpić na chwile do Korzkwi, albo przejechać przez Krzeszowice na piękny Zamek Tenczyn w Rudnie. Wybór należy do Ciebie, ale niezależnie od wybranej opcji, czekają Cię niezapomniane wrażenia i prawdziwa podróż w czasie!

Dodatkowych inspiracji na wycieczki po Małopolsce Zachodniej szukaj koniecznie w Przewodnikach „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko” autorstwa Dominiki Zaręby. Ruszaj w drogę i ahoj przygodo!

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca