Oto pomysł na spędzenie wtorku w Krakowie. Skorzystacie? [informator]

fot. Teatr Bagatela / materiały prasowe

Pogoda nie jest zła, więc może warto wyjść z domu? Wtorek w Krakowie obfituje w spektakle teatralne. Czeka na nas również interesujący wykład w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Przedpołudniowy seans w teatrze Groteska to możliwość obejrzenia adaptacji „Dzienników gwiazdowych” Stanisława Lema. Postać Ijona Tichego – bohatera cyklu opowiadań i kilku powieści science fiction napisanych przez Lema – to swoisty przekaźnik najważniejszych pytań o przyszłość ludzkości, które zadaje autor. Jak będzie wyglądać przyszłość człowieka w kontekście rozwoju nauki i techniki? Wyreżyserowany przez Adolfa Weltschka spektakl to połączenie gry aktorskiej i interesującej scenografii. Początek spektaklu o godz. 11.30, przy ul. Skarbowej 2.

W Bagateli zaś będziemy mogli zabawną komedię na podstawie tekstu Marca Camolettiego. „Pomoc domowa” to kontynuacja spektaklu „Boeing, boeing – odlotowe narzeczone”. Nadia, główna bohaterka, podejmuje nową pracę pokojówki, która oznacza dla niej kolejne kłopoty. Sama też skrywa wiele tajemnic. Jak potoczą się jej losy, przekonamy się dziś o godz. 16.30. Sztukę w reżyserii Pawła Pitery zobaczymy na Scenie Głównej przy ul. Karmelickiej 6.

„Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” to tytuł sztuki teatralnego tandemu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Spektakl oparty o tekst Jędrzeja Kitowicza to zabawne, opisowe, ale i skłaniające do refleksji nad naturą polskości przedstawienie. Na scenie pojawią się m.in. Anna Dymna, Dorota Pomykała i Juliusz Chrząstowski. Spektakl rozpocznie się o godz. 18.30, na Scenie Kameralnej przy ul. Starowiślnej 21.

W Międzynarodowym Centrum Kultury czeka nas dziś interesujący wykład na pograniczu kilku dziedzin. Do czego odnosi się awangarda w kontekście historycznym, a co oznacza dla nas dziś i co może oznaczać w przyszłości? Czy zasadne jest mówienie o awangardzie w liczbie pojedynczej, czy raczej powinniśmy traktować ją jako ogólne określenie szeregu rozmaitych zjawisk w kulturze, sztuce i praktyce społecznej? Kwestie te poruszy podczas swojego wykładu Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz, eseista, redaktor, literaturoznawca, wykładowca akademicki. Współzałożyciel i pracownik Ośrodka Badań nad Awangardą przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początek wykładu o godz. 18.00.

„Ostatni dzwonek. Utopia” to tytuł spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych. Studenci odwołują się w nim film do filmu Magdaleny Łazarkiewicz „Ostatni dzwonek” z 1989 r., który opowiadał o sprzeciwie młodzieży wobec systemu totalitarnego. Wyreżyserowany przez Piotra Ratajczaka spektakl postawi pytanie: czy młodzież ma dziś po co się buntować? Spektakl zobaczymy na scenie przy ul. Straszewskiego 21-22. Początek o godz. 19.30.

js, krakow.pl

Zobacz także