„Marszałek robi wielką aferę. Niech się zajmie gospodarką”

– Marszałek ma zająć się gospodarką, od organizacji świąt jest wojewoda. Nie mamy o czym rozmawiać – mówił w Radiu Kraków Józef Pilch, wojewoda Małopolski. Jak podkreślał to właśnie w kompetencji wojewody jest organizacja świąt narodowych i – zdaniem Pilcha – nie zostaną one upolitycznione. Rola marszałka jest inna, powinien zająć się gospodarką, drogami, koleją – podkreślał Józef Pilch.

Józef Pilch
Józef Pilch

Dziś na naszych łamach marszałek Jacek Krupa kolejny raz apelował do wojewody Pilcha, aby ten zasiadł do stołu. – Gdyby przyszedł i powiedział, że ma inny pomysł, to można byłoby rozmawiać i wypracować wspólne stanowisko. Tymczasem postawił nas przed faktem dokonanym, to jest jednoznaczne. Teraz jednak jest jeszcze dość czasu, aby zacząć rozmawiać i wypracować kompromis – mówił marszałek.

Czytaj także: Polityk PO nie będzie miał wyjścia. Apel smoleński w Krakowie

Tymczasem na antenie Radia Kraków, Pilch stwierdził, że „nie ma o czym rozmawiać”. – Co zawłaszczam? Nic. ŚDM były upolitycznione? Nie. Uroczystości majowe? Nie. Nie ma co zawłaszczać. Wszyscy złożą kwiaty. Nie ma tu polityki. Nie rozumiem marszałka. Co on chce pokazać? Niech się zajmie gospodarką. Jeżdżę po gminach. Ludzie narzekają na brak chodników, nie ma gdzie w piłkę grać. Niech tym się zajmie – mówił wojewoda.

– Ja nie będę się tłumaczył. Organizacją uroczystości państwowych zajmuje się wojewoda. Jestem przedstawicielem rządu w terenie. Marszałek niech sobie robi dożynki wojewódzkie. Nie chcę nic zabierać. Zdjąłem z jego pleców kolejne zadania. Ułatwiam mu pracę – dodał Pilch. – Marszałek robi wielką aferę. Nie ma tego. Jest tyle innych uroczystości, w których marszałek może się pokazać… Jego rola jest inna. On ma budować drogi lokalne, przewozy. Była 140 rocznica polskiej firmy w Nowym Sączu, która buduje wspaniałe wagony. Tym niech się zajmie.

Cała rozmowa tutaj.

(ip, źródło Radio Kraków)                

Zobacz także