Martwisz się, co będzie dzisiaj? Dla ciebie – kartka z kalendarza. Zobacz, co kiedyś wydarzyło się 21 kwietnia

Na początek dzisiejszego dnia proponujemy coś zupełnie nietypowego – „kartkę z kalendarza”. Przypominamy, co stało się dawno temu i nie tak dawno temu w Krakowie. Kartkę z kalendarza dedykujemy wszystkim, którzy nie chcą po raz kolejny czytać o koronawirusie, rosnących statystykach, kłótniach polityków o wybory i obawach, co będzie po epidemii.

Każda kartka z kalendarz to dowód, że każdy dzień niesie coś nowego. Historia odnotowuje raczej wydarzenia smutne, straszne, dziwne, rzadziej optymistyczne. Jakie ma za sobą Kraków?

Prawie sto lat temu, bo 21 kwietnia 1923 roku, przed domem rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego – prof. Władysława Natansona eksplodowała bomba. Wybuch zniszczył elewację budynku, bramę wjazdową i sień. Zamachowca nie znaleziono. Jest też dobra wiadomość – ofiar nie było

21 kwietnia 1939 roku był ważny dla zarządzania naszym miastem. Prezydentem Krakowa został Bolesław Czujachowski. Nie był to zwykły prezydent (o ile tak można mówić o prezydencie Krakowa). Był komisarycznym prezydentem, powołanym przez ministra spraw wewnętrznych.

21 kwietnia 1956 roku pewnie niektórzy krakowianie pamiętają. Szczególnie brydżyści, bo właśnie tego dnia odbył się w Krakowie pierwszy oficjalny mecz brydżowy. Dziś pewnie wielu brydżystów tęskni za nieoficjalnymi meczami, a zapewne są i tacy,którzy grywają w „konspiracji”

Do historii przeszedł także 21 kwietnia 1988 roku w Krakowie. Tego dnia w więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce wyrok śmierci.

A na koniec przypominamy, że dziś imieniny obchodzą Anzelm, Bartosz, Feliks, Addar, Aleksandra, Apollina, Apollo, Apollon, Apoloniusz, Drogomił, Konrad, Sandra i Żelisław. Dużo tych solenizantów! Nie zapomnijmy o życzeniach dla znajomych noszących takie imiona. W końcu mamy dużo czasu…

GS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie