Masz problem ze wzrokiem? Teraz możesz przebadać się za darmo

fot. Pixabay

Ta możliwość dotyczy ludzi, którzy podejrzewają problemy z jaskrą. W dniach 10-16 marca przypada bowiem Światowy Tydzień Jaskry. Z tej okazji w wybranych placówkach okulistycznych w całej Polsce – w tym trzech w Krakowie – odbędą się bezpłatne badania.

W ramach trzeciej edycji akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” wszyscy chętni, którzy zgłoszą się do placówek biorących udział w akcji będą mogli – bez ponoszenia żadnych kosztów i bez wymaganego skierowania – wykonać specjalistyczne badania diagnostyczne, a w przypadku pozytywnego wyniku, zostaną objęci fachową opieką. Inicjatorami akcji są: Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) wraz z Sekcją Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.

W tegoroczną edycję zaangażowało się 65 placówek medycznych, ich lista dostępna jest na stronach: tydzienjaskry.pl oraz pto.com.pl. W Polsce na jaskrę choruje blisko milion osób – to więcej niż liczba mieszkańców Krakowa. Jedynie połowa z nich ma świadomość swojej choroby i w konsekwencji powoli ślepnie. Można temu zapobiec tylko dzięki wczesnej diagnostyce i profilaktycznym badaniom wzroku.

Jaskra jest drugą po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych, jednak zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dużo groźniejszą, ponieważ powoduje nieodwracalne ubytki w polu widzenia. W przypadku tego schorzenia kluczowa jest wczesna diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia, które zatrzyma postęp choroby i pozwoli pacjentom cieszyć się dobrym widzeniem. Lekarze alarmują – aż w 90% przypadków jaskra przebiega bez widocznych dolegliwości, a około 70% jest wykrywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu.

W ramach Światowego Tygodnia Jaskry okuliści wykonają diagnostykę przesiewową obejmującą badanie dna oka, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego i grubości rogówki oraz wywiad z pacjentem, który nie korzystał z wizyty u okulisty przynajmniej rok i u którego wcześniej nie zdiagnozowano tej choroby. W poprzednich edycjach akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” przebadano ponad 6000 pacjentów.

we, krakow.pl

Zobacz także