Masz pytanie o krakowskie premetro? W środę dyżur ekspertów

W środę odbędzie się dyżur telefoniczny z ekspertami w ramach konsultacji społecznych dotyczących aspektów środowiskowych pierwszego etapu krakowskiego premetra. 

Od 5 czerwca trwają konsultacje aspektów środowiskowych, związanych z budową pierwszego etapu krakowskiego premetra. W środę eksperci będą dyżurować w godz. 16–19 pod numerem telefonu 730 688 274.

Całkowita długość trasy linii premetra ma wynieść 21,82 km, z czego 30 procent ma znajdować się w tunelu, a 1,4 km na estakadzie. Na pozostałych fragmentach linia ma biec nad ziemią, częściowo z wykorzystaniem już istniejących torowisk tramwajowych (głównie na terenie Nowej Huty) oraz nowej infrastruktury tramwajowej.

Zaplanowano w sumie 32 przystanki, a średnia odległość między nimi wyniesie ok. 670 metrów. Projektanci szacują, że w godzinach szczytu krakowskie premetro może przewieźć prawie 14 tysięcy pasażerów. 

Obecnie trwa postępowanie dotyczące wydania decyzji środowiskowej (DŚU) dla pierwszego etapu  premetra. W rekomendowanym wariancie, który do dalszych prac wskazało zlecone przez miasto „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”, premetro ma przebieg częściowo tunelowy i częściowo estakadowy.

W pierwszym etapie powstanie odcinek pomiędzy Domem Handlowym Wanda, a ul. Piastowską. Trasa liczy prawie 10,5 km długości, z czego 5,6 km to tunel pod Śródmieściem i 1,4 km wiadukt. Zakładany czas przejazdu to ok. 10 minut. Na planowaną trasę składa się: odcinek naziemny o długości ok. 3,6 km, odcinek estakadowy – ok. 1,4 km i odcinek podziemny – ok. 5,5 km. Na trasie pierwszego etapu ma się znaleźć 5 przystanków naziemnych, 2 na estakadzie (Wiślicka, os. Oświecenia) i 7 podziemnych. Łącznie ma powstać 14 przystanków.

Premetro ma wjeżdżać do tunelu w rejonie ronda Polsadu. Kolejny przystanek zaplanowano w rejonie ronda Młyńskiego. Mają też powstać podziemne przystanki na Olszy, przy rondzie Mogilskim, na Dworcu Głównym i w rejonie Teatru „Bagatela”.

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie