Masz włączoną „klimę” w aucie? Możesz dostać mandat!

Nie do wiary! Jeśli chłodzicie się w zaparkowanym samochodzie, to prawdopodobnie łamiecie przepisy! Możecie za to dostać mandat.

Policjanci ukarzą Was nie bezpośrednio za włączoną „klimę”, ale za… włączony silnik samochodu. Klimatyzacja jest bowiem tak skonstruowana, że jej działanie jest możliwe wyłącznie przy włączonym silniku. A to… podlega karze.

Prawo zabrania bowiem postoju samochodu z włączonym silnikiem – dozwolone jest tylko zatrzymanie pojazdu, które trwa nie dłużej niż minutę.

Jaka kara grozi Wam za złamanie tego przepisu?

Klimatyzacja w samochodzie / fot. Pixabay

Znacznie taniej będzie, jeśli policjant uzna, że złamaliście art. 60 ust 2 pkt 3, czyli „pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze”. W taryfikatorze za to wykroczenie przewidziano mandat w wysokości 100 zł.

Kolejny mandat grozi wam, jeśli zdecydujecie się wysiąść z samochodu z uruchomionym silnikiem. Zgodnie z przepisami za oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest włączony, możemy otrzymać mandat w wysokości 50 zł.

(rg)

fot. Pixabay

Zobacz także