Matka poprawiła w paszporcie syna jedną cyfrę. Własnoręcznie, długopisem

Funkcjonariusz Straży Granicznej nie krył zdziwienia, kiedy sprawdzał paszport 17-latka, który przyleciał do Krakowa z Dublina. Jedna z cyfr w tym dokumencie został odręcznie poprawiona. Paszport młodego mężczyzna został zatrezyma, matka może zostać skazana za przestępstwo.

4 stycznia 2023 roku w lotniczym przejściu granicznym w Krakowie-Balicach do odprawy paszportowej po przylocie z Dublina zgłosił się 17-letni obywatel RP. W trakcie kontroli dokumentów funkcjonariusz Straży Granicznej zauważył, że na stronie personalizacyjnej paszportu mężczyzny została poprawiona odręcznie jedna z cyfr.

– Młody pasażer, nie krył zaskoczenia sytuacją i wyjaśnił, że nigdy nic nie pisał w dokumencie, a paszport otrzymał przed podróżą  od swojej mamy. Szczęśliwie złożyło się, że matka 17-latka oczekiwała na jego przylot w hali ogólnodostępnej lotniska i mogła wyjaśnić tę nietypową sytuację. Niefrasobliwa kobieta oświadczyła funkcjonariuszom, iż krótko po odebraniu z urzędu paszportu swojego syna zauważyła „niedokończoną” cyfrę '6′ w roku urodzenia i postanowiła poprawić ją własnoręcznie długopisem,  gdyż według niej … była ona nieczytelna. Nie zgłosiła tego faktu w organie wydającym, ponieważ jak stwierdziła, nie spodziewała się żadnych problemów ani konsekwencji z tego tytułu – relacjonują funkcjonariusze Straży Granicznej. – Kobieta została przesłuchana w charakterze świadka na powyższą okoliczność, gdyż jej czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 276 kk (Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2). Feralny paszport z poprawioną datą został zatrzymany – podsumowują nietypowa interwencję pogranicznicy.

Straż Graniczna przypomina, że w żadnym wypadku nie wolno dokonywać samodzielnych „poprawek” w dokumentach wydanych przez organy państwowe. Jeśli zauważymy nieprawidłowości, prosimy niezwłocznie zgłosić ten fakt organowi wydającemu dokument, a dokument zawierający błędy powinien zostać  wymieniony. 

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie