Mazury na weekend – co warto zobaczyć?

Mazury to obszar lasów i jezior – jeśli raz tam pojedziesz, już na zawsze zakochasz się w tym klimatycznym regionie. Nie brakuje tam również ciekawych miejsc wartych zobaczenia, czy atrakcji dla żądnych adrenaliny i całych rodzin, dlatego warto wybrać tę destynację na wczasy. Jeśli masz do dyspozycji kilka dni urlopu, weekend na Mazurach będzie jednym z lepszych wyborów. Przekonaj się, jak można spędzić niezapomniany czas na Mazurach!

Weekend na Mazurach – Kraina Tysiąca Jezior 

Mazury jako cel podróży znane są przede wszystkim z najpiękniejszych jezior, które łączy sieć kanałów. Przed tysiącami lat obszar ten pokryty był lodowcem. Naturalne jeziora na Mazurach powstały ok. 10–15 tysięcy lat temu, kiedy lądolód cofnął się do Bałtyku. Z tego też powodu obszar ten bywa nazywany przez mieszkańców Mazurskim Morzem. 

Z kolei część sieci kanałów została utworzona sztucznie w celu umożliwienia swobodnej żeglugi między jeziorami. Wybierając się na weekend na Mazurach, masz do wyboru nie tysiąc, a ok. 2600 jezior. Sporą część tego regionu zajmują też lasy, dlatego jest to idealny cel na urlop dla spragnionych natury. 

Weekend na Mazurach – urlop nad jeziorem  

Jeśli wybierasz się na weekend na Mazury i szukasz słynnych atrakcji, jedną z nich jest zdecydowanie największe w Polsce jezioro Śniardwy o łącznej powierzchni 113,4 km2 (22 km długości, 13,5 km szerokości). Jest to duże, ale stosunkowo płytkie jezioro. Przy wietrznej pogodzie na jego tafli tworzą się fale, dzięki którym poczujesz morski klimat. Jest to niewątpliwie raj dla fanów sportów wodnych, dlatego nie brakuje tam wypożyczalni sprzętu wodnego. 

Na Mazurach znajduje się nie tylko największe, ale też najdłuższe jezioro, z okazałą linią brzegową dorównującą linii Bałtyku. Jest nim Jeziorak, przy którym gęsto zlokalizowane są liczne punkty noclegowe i gastronomiczne. 

Jeziorak tworzy także ciekawe i liczne wyspy, ale tych najwięcej jest na Kisajnie, wchodzącym w skład sześciu połączonych jezior o wspólnej nazwie Mamry. Na większości z przeszło trzydziestu wysp na Kisajnie utworzono rezerwaty, dlatego nie można do nich przybić. Jeśli jednak zależy Ci na zwiedzeniu tego regionu podczas weekendu na Mazurach, wybierz część północną, która jest jednym z popularniejszych szlaków turystycznych.

Weekend na Mazurach dla aktywnych – lista atrakcji     

Podziwianie malowniczych jezior to główna atrakcja, dla której warto spędzić weekend na Mazurach, ale na łonie natury można również spędzić czas aktywnie. Jeśli lubisz odrobinę adrenaliny, oferta turystyczna tamtego regionów na pewno przypadnie Ci do gustu. Rozrywkę znajdą tam również najmłodsi, dlatego niezapomniany weekend na Mazurach można spędzić aktywnie z całą rodziną. 

Oto najciekawsze atrakcje oferowane na Mazurach:

 • żegluga,
 • windsurfing,
 • wakeboard, 
 • parasailing,
 • narty wodne,
 • rejsy statkami i jachtami rekreacyjnymi,
 • skutery wodne,
 • spływ kajakowy,
 • nurkowanie,
 • jeździectwo konne,
 • kolarstwo,
 • quady,
 • paintball,
 • alpinistyka,
 • wędrówki trasami turystycznymi,
 • zabawy w parku linowym,
 • zwiedzanie Parku Dzikich Zwierząt.

Ciekawe miejsca warte zobaczenia na Mazurach 

Wybierając się na weekend na Mazurach, warto przynajmniej jeden dzień poświęcić na zwiedzanie. Obszar ten jest pełen zabytków i punktów kulturowych. W każdym znanym, mazurskim mieście znajdziesz coś ciekawego. 

W stolicy żeglugi, Giżycku, znajdują się zabytkowe cerkwie i kościoły. Jednym z często odwiedzanych zabytków jest także Twierdza Boyen, leżąca w granicach miasta, której historia sięga początków XIX wieku. Dumą miast jest także jedyny w Polsce most obrotowy.

Sporo atrakcji oferuje przede wszystkim największe mazurskie miasto – stolica tego regionu, czyli Ełk. Znajduje się tam m.in. Ełcka Kolej Wąskotorowa, którą można nie tylko zobaczyć, ale także wybrać się na przejażdżkę! Miłośnicy historii mogą natomiast zwiedzić pozostałości zamku krzyżackiego czy Muzeum Historyczne. 

Pomiędzy mniej znanymi jeziorami znajduje się kolejna miejscowość warta odwiedzenia – Mrągowo, zbudowane z zabytkowych kamienic. Spacerując po brukowanych ulicach w mazurskim klimacie, na pewno znajdziesz też przyjemną restaurację, gdzie posmakujesz wyśmienitej kuchni. Z kolei Festiwalowym Deptakiem dotrzesz do amfiteatru, w którym każdego roku odbywają się liczne festiwale i koncerty, z czego słynie ta miejscowość. 

W każdym zakątku Krainy Tysiąca Jezior znajdziesz sporo atrakcji, dlatego na pewno nie będziesz się nudzić, a jeśli wolisz, to odpoczniesz w jednym z hoteli z basenem na Mazurach. Miejsce pobytu na weekend możesz już teraz zarezerwować na stronie Travelist.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie