Mężczyźni zgłaszają incydenty przemocy w taksówkach na apilikacje

Otrzymuje wiele sygnałów od kobiet, ze doświadczyły przemocy i molestowania seksualnego w taksówkach na aplikacje. Również mężczyźni zgłaszają , że ich partnerki, żony czy siostry  doświadczyły przemocy podczas przejazdu taksówką na aplikacje. Kobiety czują się coraz bardziej zagrożone a przestępcy są coraz bardziej bezkarni – powiedziała radna miasta Krakowa Iwona Chamielec podczas dzisiejszej konferencji prasowej samorządowców i posłów Koalicji Obywatelskiej  przed krakowskim magistratem.

Radna Iwona Chamielec w maju zwróciła się do prezydenta Jacka Majchrowskiego z pytaniem w sprawie bezpieczeństwa w taksówkach na aplikacje. Jak powiedziała, w przesłanej odpowiedzi urząd miasta poinformował , „że nie odnotowało żadnego tego typu incydentu”, tymczasem jak podkreśla radna, media donoszą o przypadkach przemocy w taksówkach na aplikacje. Jako przykład wskazała ostatni przypadek, kiedy w Krakowie kobieta zgłosiła molestowanie przez kierowcę. Policja jednak umorzyła postepowanie wobec nie wykrycia sprawcy

Chodzi o głośny przypadek z połowy lipca tego roku. 29-latka krakowianka padła ofiarą ataku obcokrajowca w taksówce na aplikację. „Zaczął dotykać dziewczynę, całować w policzek, wsuwać rękę między uda” napisała krakowska Gazeta Wyborcza.  Jak ustaliła gazeta, prokuratura zamknęła śledztwo ze względu na brak wykrycia sprawcy.

– Przypadek krakowski to przykład patologii. Jak można było nie wykryć sprawcy skoro każdy kierowca na aplikacji jest podobno sprawdzany przed podjęciem pracy. W takim razie prawo jest dziuraw i nie jest egzekwowane. Przygotowaliśmy projekt ustawy aby poprawić bezpieczeństwo kobiet ale również samorządy musza zacząć działać w tym kierunku aby poprawić bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców Krakowa – zaapelowała posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Gajewska

Praktycznie nie ma tygodnia aby media ogólnopolskie nie donosiły o kolejnych przypadkach. Ostatni przypadek gwałtu w taksówce w Warszawie media opisywały miesiąc temu. Para wsiadła do taksówki Bolta, mężczyzna wysiadł wcześniej, kobieta pojechała dalej. Po jakimś czasie partner dostał sms-a od dziewczyny z informacją, że została zgwałcona przez kierowcę, po wszystkim kierowca odwiózł ją do domu.
W styczniu 2022 na warszawskim Mokotowie pogotowie ratunkowe zostało wezwane do zmasakrowanej studentki, która został pobita i zgwałcona przez kierowcę Bolta.
W latach 2020-2021 warszawska policja prowadziła 17 postępowań dotyczących przemocy seksualnej, której sprawcami byli kierowcy taksówek zamawianych przez aplikacje.

 – Ten rok pokazał , ze liczba takich spraw rośnie i jak wielka jest skala przemocy wobec kobiet. Nie chcemy pozwolić aby kierowcy sprawy byli bezkarni, aby korporacje taksówkarskie umywały ręce – powiedziała Aleksandra Gajewska

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Małopolskiej poseł Aleksander Miszalski zapowiedział rozmowy z wiceprezydentem Krakowa Bogusławem Kośmiderem o działaniach  jakie  podjęło miasto w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa kobiet w taksówkach

– Chcemy zaproponować konkretne rozwiązania. Postulujemy zwiększenie środków na policje w Krakowie, zwiększenie kontroli nad kierowcami i wydawaniem licencji. Miasto powinno przeznaczyć środki na pomoc dla ofiar molestowania w taksówkach na aplikacje – powiedział poseł Aleksander Miszalski.

Aby zostać taksówkarzem, każda zainteresowana osoba, która chce wykonywać ten zawód, musi przedłożyć w Wydziale Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa aktualne zaświadczenie o niekaralności. Urzędnicy kontrolują również przewoźników pod kątem ważności badań lekarskich i psychologicznych, a także sprawdzają ich reputację w Krajowym Rejestrze Karnym. Kierowcy taksówek zobowiązani są, aby w widocznym dla pasażera miejscu w samochodzie umieścić identyfikator ze zdjęciem i danymi. Również kontrolowane są oznakowania taksówek, które powinny zapewnić pasażerowi możliwość zidentyfikowania pojazdu przy zgłaszaniu w uzasadnionych przypadkach przestępstwa lub wykroczenia.

– Nie wykrycie sprawcy ostatniego molestowania w Krakowie pokazuje, ze mamy do czynienia z patologia, którą trzeba ukrócić – podkreślił poseł.    

(JS)

 

 

 

 

 

   

Konferencja Ostrzeżenie policji to reakcja na kilka głośnych napaści na tle seksualnym na pasażerki taksówek na aplikacje. Do gwałtów doszło m.in. w Warszawie. O liczbę takich zdarzeń w Krakowie pytała dwa tygodnie temu na sesji Rady Miasta radna Iwona Chamielec. Z odpowiedzi prezydenta wynika, że w Krakowie nie było zgłoszeń o takich przestępstwach – ani do Straży Miejskiej, ani do Policji.

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie