Miał sprawdzić kanalizację, a groził kobiecie nożem i chciał ją zgwałcić

Komenda Miejska Policji w Krakowie apeluje o zgłaszanie się ewentualnych osób pokrzywdzonych, które mogły zostać seksualnie wykorzystane lub napastowane przez osobę podającą się za „pracownika administracji”. Mężczyzna przedstawiający się jako pracownik sprawdzający kanalizację próbował zgwałcić mieszkankę Krakowa grożąc jej nożem. Napastnik został złapany, siedzi w tymczasowym areszcie. Policja podejrzewa, że jego ofiar, które do tej pory nie zgłosiły napaści, może być więcej.

Do napaści, o której wiedzą śledczy, doszło 20 grudnia 2021 roku. Mężczyzna podający się za pracownika administracji wszedł do mieszkania w Krakowie, by rzekomo sprawdzić, jak działa system kanalizacji. Zaatakował kobietę, groził jej nożem, używał przemocy i chciał ją zgwałcić. Wytypowany sprawca został zatrzymany przez krakowskich policjantów, a następnie na wniosek prokuratury tymczasowo aresztowany. Wydział do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie pod nadzorem Prokuratora Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze w Krakowie prowadzi śledztwo przeciwko mężczyźnie podejrzanemu o to, że 20 grudnia 2021 roku „usiłował doprowadzić mieszkankę Krakowa do obcowania płciowego poprzez kierowanie gróźb uszkodzenia ciała przy użyciu noża oraz poprzez użycie przemocy” (tj. o przestępstwo z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 197 § 1 k.k.).

Prawdopodobnie podejrzany mógł dopuścić się także innych tego typu przestępstw, a ofiary nie zgłosiły tego faktu Policji. – Działanie przestępcy miało polegać na podawaniu się za pracownika administracji, który pod pozorem sprawdzenia działania instalacji kanalizacyjnej dostawał się do mieszkania potencjalnej ofiary, a następnie przy użyciu noża oraz przemocy usiłował doprowadzić ją do obcowania płciowego – relacjonują policjanci. – Osoby pokrzywdzone tego typu przestępstwem, które dotychczas nie były przesłuchiwane i nie zgłaszały tego formalnie, proszone są o kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie pod nr telefonu 47 83 52 650 lub mailem na adres sekretariat.wzizkmp@krakow.policja.gov.pl – apelują mundurowi.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie