Miał węglowy najniższej jakości zakazany! Czy zniknie smog wokół Krakowa?

Musisz przeczytać

Od 1 lipca obowiązują nowe normy jakości węgla, które uniemożliwiają sprzedaż detaliczną miału węglowego o bardzo niskiej jakości. – Spalanie tego typu węgla to jedna z przyczyn katastrofalnego zanieczyszczenia powietrza w Polsce – podkreślają antysmogowi aktywiści. I domagają się jeszcze większego zaostrzenia norm dla paliw stałych, bo tylko wtedy szybciej zniknie problem smogu wokół Krakowa.

O wprowadzenie zakazu sprzedaży niskiej jakości węgla Polski i Krakowski Alarm Smogowy zabiegał od pięciu lat. Wprawdzie w samym Krakowie węglem palić już nie wolno, ale w gminach wokół miasta nadal węgiel jest jednym z głównych paliw wykorzystywanym do ogrzewania domów. Dlatego wprowadzenie zakazu sprzedaży miału najniższej jakości ma ogromne znaczenie także dla Krakowa.

Od 1 lipca ze sprzedaży detalicznej wycofany jest miał węglowy, w którym frakcja popiołu stanowi więcej niż 28 proc., a zawartość wilgoci przekracza 24 proc.. – Kupując tonę takiego opału, klient płacił za paliwo, w którym mogło być nawet 280 kilo bezwartościowego popiołu i 240 kilo wody. Co więcej, tak niskie wymagania jakościowe umożliwiały mieszanie miału z zakazanym odpadem węglowym: mułem oraz flotokoncentratem i sprzedawanie go jako miał – tłumaczą ekolodzy.
 
– Spalanie najgorszych rodzajów węgla to jedna z przyczyn fatalnego stanu powietrza w Polsce – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.- Od lat Polska pozostaje w czołówce krajów europejskich o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza, a skażenie powietrza rakotwórczym benzo(a)pirenem jest wielokrotnie wyższe niż innych państwach unijnych. Cieszymy się, że nowe regulacje wchodzą w życie, ale jednocześnie apelujemy do ministra klimatu o podjęcie dalszych kroków i zaostrzenie przepisów. Będzie ku temu okazja już we wrześniu, kiedy to odbędzie się obowiązkowa weryfikacja norm jakości węgla – dodaje Andrzej Guła.

Krakowski Alarm Smogowy domaga się dalszej korekty parametrów jakości węgla, który „wciąż zawiera zbyt dużo siarki, popiołu i wilgoci”. Chce także wprowadzenie norm na pellet drzewny. Kotły pelletowe to drugie, po kotłach gazowych, najbardziej popularne rozwiązanie grzewcze wspierane z Programu Czyste Powietrze. Na skutek braku regulacji sprzedawany jest pellet zawierający odpady, na przykład resztki płyt meblowych czy domieszkę zmielonego plastiku. I nawet po wymnianie starych kopciuchów w podkrakowskich gminach, nadal smog nie ustąpi,gdy w nowych piecach będzie lądowało takie paliwo.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca