Miasto chce budować Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku

Cichy Kącik-sala koncertowa - poprzednia wizualizacja (fundacjacc.pl)

Prezydent Jacek Majchrowski powołał zespół zadaniowy ds. Krakowskiego Centrum Muzyki. Ta decyzja ostatecznie przesądza, że miasto chce wybudować własną salę koncertową. I nie będzie uczestniczyć w budowie Centrum Muzyki, które na Grzegórzkach miało powstać przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Krakowskie Centrum Muzyki ma już nawet lokalizację – w Cichym Kąciku.

Miasto zamierza wybudować Krakowskie Centrum Muzyki. Prezydent Jacek Majchrowski powołał właśnie zespół zadaniowy, który ma przygotować inwestycję. Do zadań nowego zespołu należy m.in. przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla Krakowskiego Centrum Muzyki, opracowanie harmonogramu inwestycji oraz poszukiwanie dofinansowania zewnętrznego.

Trzy wnioski

Pierwszy – Urząd Miasta ostatecznie zrywa współpracę z Urzędem Marszałkowskim w zakresie budowy Centrum Muzyki w rejonie ul. Skrzatów (przy bulwarach wiślanych na Grzegórzkach. Władze Małopolski i Krakowa przez kilka lat przygotowywały się do tej inwestycji, ale kilka miesięcy temu miasto wycofało się z tego przedsięwzięcia.

Drugi wniosek – miasto chce wybudować własną salę koncertową. Już wiadomo, że Krakowskie Centrum Muzyki ma powstać w Cichym Kąciku. Zadaniem zespołu będzie wskazanie, jak duży będzie to obiekt. Skład zespołu sugeruje, że ma służyć głównie Capelli Cracoviensis – dyrektor tej orkiestry jest członkiem zespołu.

Trzeci wniosek – miasto nie ma pieniędzy na budowę własnej sali koncertowej. Jednym z zadań zespołu ds. Krakowskiego Centrum Muzyki jest poszukiwanie zewnętrznego dofinansowania dla inwestycji.

Powrót do pomysłu sprzed lat

Pomysł budowy sali koncertowej w Cichym Kąciku ma już 30 lat. Tak długo starania o taki obiekt podejmuje

– Wracamy do pomysłu budowy sprzed lat. Odzyskujemy teren w Cichym Kąciku, na którym będzie wybudowana w przyszłości miejska sala koncertowa – mówił już w maju tego roku prezydent Jacek Majchrowski.

Nowa sala dla artystów powstanie przy ul. Piastowskiej 20. Stanie się siedzibą miejskich instytucji kultury, w tym m.in. Capelli Cracoviensis, Sinfonietty Cracovii i Cracovii Danzy. – Chcę, żeby sala była gotowa dla muzyków do 2023 r. – zapowiedział wiosną tego roku prezydent.

Według poprzednich planów Fundacji Capella Cracoviensis w Cichym Kąciku miały powstać dwie sale koncertowe. Duża na tysiąc osób, mniejsza – dla 300. Nowy zespół ma ocenić, czy te plany trzeba zmienić.

Grzegorz Skowron

Nie będzie Centrum Muzyki w Krakowie? Miasto rezygnuje z inwestycji. Co na to województwo? [AKTUALIZACJA]

Zobacz także