Radny dzielnicy alarmuje: miasto chce sprzedać plac zabaw w środku osiedla!

– Miasto chce sprzedać prywatnemu inwestorowi działkę, na której znajduje się plac zabaw w Przegorzałach – alarmuje Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicy VII Zwierzyniec, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków! Działka ma być dopełnieniem do sąsiedniej nieruchomości i przekazana nowemu właścicielowi bez przetargu. Radny zapowiada nawet, że zainteresuje sprawą Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Chodzi o plac zabaw na blisko 10-arowej działce pomiędzy ulicami Szyszko-Bohusza i Kamedulską. Ogródek w tym terenie istnieje już od kilkudziesięciu lat. Większość urządzeń zabawowych jest w dobrym stanie – dzielnica VII co roku inwestuje środki w utrzymanie tego miejsca. W ubiegłym tygodniu do rady dzielnicy wpłynęło pismo z Wydziału Skarbu Urzędu Miasta Krakowa z informacją o toczącym się postępowaniu w sprawie sprzedaży tej nieruchomości.

– Na początku myśleliśmy, że podane numery działek to pomyłka. Po weryfikacji sprawy okazało się, że miasto naprawdę chce sprzedać położony w centrum dużego osiedla plac zabaw – opowiada Krzysztof Kwarciak. Pozytywne opinie na temat sprzedaży wyraziły już Wydziały Planowania Przestrzennego i Gospodarki Komunalnej. Potrzebna jest opinia dzielnicy, ale nie jest ona wiążąca dla urzędników. Rada Dzielnicy VII Zwierzyniec ma zająć się sprawą na wtorkowej sesji.

Mapka poglądowa z przybliżonymi granicami działki przeznacz0nej na sprzedaż (autor Krzysztof Kwarciak)

Miasto zamierza zbyć nieruchomość bez przetargu w trybie dopełnienia. To dozwolona procedura – jest stosowana, kiedy właściciel nieruchomości przyległej chce powiększyć swoją parcelę o teren gminny w celu lepszego jej zagospodarowania. Ale Krzysztof Kwarciak uważa, że w tym przypadku zastosowanie tego trybu jest niezrozumiałe, choćby dlatego, że dopełnienie ma stanowić stosunkowo duża działka – bo blisko 10-arowa, a do tego miasto utrzymuje te teren od lat. – Nabywcą gruntu ma być osoba fizyczna, która w ostatnim czasie kupiła w Przegorzałach sporo działek o dużej powierzchni. Według informacji jakie krążą wśród mieszkańców na sąsiedniej parceli planowana jest realizacja jakiejś inwestycji, której charakter nie jest jednak znany – twierdzi radny Kwarciak. Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje na tym terenie tzw. usługi sportu. W tej kategorii mieszczą się np. kryte korty.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie