Miasto chce sprzedać Srebrną Polanę. Już są protesty. Czy radni zablokują transakcję?

360 tys. złotych to cena wywoławcza za 7-arową działkę przy ul. Zjazdu Gnieźnieńskiego. Przetarg, na którym tzw. Srebrna Polana trafi pod młotek, planowany jest na 24 września. Grupa radnych chce, by prezydent wycofał się pomysłu sprzedaży tej nieruchomości.

„Rada Miasta Krakowa zwraca się do Prezydenta o ponowne przeanalizowanie zasadności sprzedaży działek 1/277 i 1/281 obręb 5, jedn. ewid. Nowa Huta, które dzisiaj niezabudowane stanowią otulinę Parku Dolina Rzeki Sudół Dominikański, a dodatkowo wejście na ścieżkę edukacyjną „Drugie życie drzew”. Mieszkańcy osiedla Srebrnych Orłów protestują przeciwko sprzedaży i zabudowie tego terenu” – napisali radni w projekcie rezolucji. Jej inicjatorzy chcą, by Rada przegłosowała apel do prezydenta jeszcze przed 24 września.

Nawet jeśli tak się stanie, nie ma gwarancji, że miasto zrezygnuje ze sprzedaży Srebrnej Polany. Urzędnicy tłumaczą, że działka przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną.

– Miasto postanowiło sprzedać tę działkę, ponieważ jest to zbyt mały teren, by móc ją przeznaczyć na cele gminne. Dodatkowym argumentem był fakt, że w pobliżu ul. Zjazdu Gnieźnieńskiego znajdują się liczne tereny zielone, z których na co dzień mogą korzystać mieszkańcy – tłumaczą urzędnicy. I zwracają uwagę, w 5-6 minut pieszo można znaleźć się w oddanym w ubiegłym roku parku Reduta. Park przy Forcie Batowice znajduje się mniej więcej 7 minut od ul. Zjazdu Gnieźnieńskiego. Z kolei Planty Mistrzejowickie są oddalone ok. 14 minut pieszo. A okolicę otaczają tereny przeznaczone pod park rzeczny Sudół Dominikański.

msip.um.krakow.pl

W planie miejscowym „Mistrzejowice – Księdza Jancarza” działka przy ul. Zjazdu Gnieźnieńskiego została przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną. Na tym terenie może powstać dom lub domy jednorodzinne o maksymalnej wysokości 11 metrów – nie większej niż sąsiednie budynki. W planie miejscowym jest też zapis, że na tej działce co najmniej 70 proc. ma stanowić powierzchnia biologicznie czynna, czyli zieleń. Maksymalna dopuszczona zabudowana może stanowić 25 proc. powierzchni.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie