Miasto żąda od parafii ponad 2,3 mln złotych. Za co?

Naliczanie opłat za korzystanie z nieruchomości gminnych bez tytułu prawnego do tego nie jest niczym wyjątkowym. Ale żądanie takich należności od parafii rzymsko-katolickiej to już rzadki przypadek. Gmina Kraków domaga się zapłaty ponad 2,3 mln zł od Parafii Rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętego Krzyża.

Prezydent Jacek Majchrowski właśnie podpisał zarządzenie w tej sprawie. „Ustala się wartość nienależnie pobranych pożytków cywilnych przez Parafię Rzymskokatolicką pod wezwaniem Świętego Krzyża w Krakowie z siedzibą przy ulicy Świętego Krzyża 23, w okresie od dnia 1.09.2011 r. do dnia 31.08.2021 r., w związku z korzystaniem i udostępnianiem bez tytułu prawnego nieruchomości położonej w Krakowie przy ul. Ludwika Pasteura 7” – czytamy w zarządzeniu prezydenta. Żądana przez miasto kwota to 2 335 434,05 złote. Termin uregulowania należności został ustalony na 30 października 2021 roku.

Parafia pod wezwaniem Świętego Krzyża znajduje się w samym centrum Krakowa, przy ul. Św. Krzyża 23 (w sąsiedztwie Teatru Słowackiego). Ale działka, z której czerpała zyski bez tytułu prawnego do niej, leży w Krowodrzy, przy kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie