Miasto kupiło 4 hektary lasu za 151 tysięcy złotych

Prawie 4-hektarową działkę przeznaczoną pod zieleń i zalesienie nabyło miasto Kraków. Za nieruchomość w Pleszewie zapłacono nieco ponad 151 tys. złotych.

Cztery hektary lasu trafiło w ręce miasta przy okazji przygotowań do realizacji projektu Nowa Huta Przyszłości. „Gmina skorzystała w tym przypadku z prawa pierwokupu nieruchomości, która wcześniej przeznaczona została w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na tereny zieleni izolacyjnej z dopuszczeniem zalesienia” – czytamy w komunikacie magistratu informującym o nabyciu działki w Pleszewie.

Spółka Kraków Nowa Huta Przyszłości SA najpierw nabyła od ArcelorMittal Poland SA większą, 10-hektarową działkę, a następnie doprowadziła do podzielenia jej na dwie części. Mniejsza, prawie 4-hektarowa, to właśnie wspomniany las, który teraz w pełni przejęło miasto. Pozostałe nieco ponad 6 hektarów to głównie teren poprzemysłowy, na którym do końca przyszłego roku powstanie fragment Strefy Aktywności Gospodarczej.

Nowa miejska przestrzeń zieleni to w zdecydowanej większości teren już zadrzewiony. Dalszym zagospodarowaniem tego miejsca zajmie się Zarząd Zieleni Miejskiej. Wartość nabywanego terenu to nieco ponad 151 tysięcy złotych. Pieniądze na ten zakup zostały ujęte w tegorocznym budżecie miasta Krakowa.

Lasy i zadrzewienia stanowią 5,3 proc. powierzchni Krakowa. Największą częścią lasów i zadrzewień położonych w granicach administracyjnych naszego miasta zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. W najbliższych latach ta jednostka miejska ma w planach zwiększenie powierzchni lasów w Krakowie.

GS

Radni chcą ratować las paprociowy przy Nowohuckiej. Będzie rezolucja w jego obronie

Zobacz także