Miasto obniża czynsze za lokale użytkowe. Trzeba złożyć wniosek

fot. Pixabay

Wynajmujący od gminy Kraków lokale użytkowe mogą liczyć na obniżenie czynszu, jeśli epidemia koronawirusa spowodowała spadek ich przychodów albo całkowicie uniemożliwia im działalność. Obniżka przyznawana będzie na wniosek przedsiębiorcy lub instytucji, trzeba go złożyć do końca marca.

„Wyraża się zgodę na obniżenie stawek czynszowych netto z tytułu najmu lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków, wynajmowanych przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, w związku z negatywnymi konsekwencjami stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2” – mówi zarządzenie podpisane przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Najemcy, którzy w wynajmowanych lokalach użytkowych nie mogą prowadzić działalności w związku z zakazem ustanowionym przepisami prawa, będą płacić tylko za koszty eksploatacyjne. Muszą jednak wystąpić o zniżkę. Ta będzie obowiązywać w okresie, kiedy nie mogą prowadzić działalności.

Pozostali najemcy mogą liczyć na zniżkę o 50 lub 75 proc, w zależności od spadku przychodów lub obrotów. 50 % obowiązującej stawki zapłacą ci, którym przychody spadną o nie mniej niż 25%. Bonifikata w wysokości 75% obowiązującej stawki czynszowej przysługuje w przypadku spadku obrotów gospodarczych lub spadku przychodów, w tym spadku przychodów z działalności statutowej, o nie mniej niż 50 %.

Wnioski o obniżenie czynszu trzeba złożyć najpóźniej do 31 marca. Spadek przychodów i obrotów musi być udokumentowany.

(GS)

Zobacz także