Już dziś Zakrzówek w rękach miasta

Arcadiuš via Foter.com / CC BY

Dziś kolejny krok w stronę stworzenia nad Zakrzówkiem parku i kąpieliska dla mieszkańców. Władze miasta podpiszą dziś (27 czerwca) umowę ze spółką Kraków City Park na zakup spornych terenów wartych 26 mln złotych. Dzięki temu uda się uratować to miejsce przed zabudową mieszkaniową.

Spór o tereny wokół Zakrzówka toczy się od lat. Początkowo deweloper planował zbudować tam osiedle bloków mieszkalnych, co nie spodobało się mieszkańcom Krakowa, którzy zorganizowali liczne protesty. Na drodze stanęli również ekolodzy, którzy wskazywali na dużą wartość przyrodniczą tego miejsca oraz miejscy urzędnicy, którzy rozpoczęli prace nad planami miejscowymi, które miały pokrzyżować plany inwestora.

Po latach tarć, jesienią ubiegłego roku władze miasta zdołały wreszcie dojść do porozumienia z deweloperem i odkupić sporne tereny kosztem 26 mln złotych. Dzięki umowie, która zostanie dziś podpisana przez obie strony, na terenie Zakrzówka zamiast bloków mieszkalnych powstanie park oraz bezpieczne, strzeżone kąpielisko dla mieszkańców, którzy do tej pory chcąc korzystać z wypoczynku nad krystalicznie czystą wodą, musieli szukać dziur w ogrodzeniu i narażać się na niebezpieczeństwo.

Ostateczny kształt parku i kąpieliska nie jest jeszcze znany, bo trwa międzynarodowy konkurs architektoniczny w tej sprawie. Urzędnicy szacują jednak, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku.

(pt)

 Arcadiuš via Foter.com / CC BY

Zobacz także