Miasto ogłasza konkurs na dyrektora Teatru Groteska

Musisz przeczytać

Urząd Miasta Krakowa właśnie ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Groteska. Ten konkurs był zaplanowany od kilku miesięcy, miał zostać ogłoszony pod koniec roku, ale po publikacjach dotyczących oskarżeń o stosowanie mobbingu przez obecnego dyrektora ogłoszenie magistratu nabiera innego charakteru niż zwykłe poszukiwanie nowego szefa Teatru Groteska. Chętni do objęcia tego stanowiska mogą składać swoje oferty do 20 grudnia 2022. Nowy dyrektor dostanie umowę na trzy lub pięć sezonów.

Teatr Groteska w Krakowie jest jedną z najstarszych i najbardziej renomowanych scen lalkowych w Polsce. Teatr został założony w 1945 roku przez wybitnych artystów teatru Zofię i Władysława Jaremów. Swoje przedstawienia Groteska kieruje do widza wielopokoleniowego – obok bogatej repertuarowo Sceny dla Dzieci, prężnie działa Scena dla Dorosłych. Teatr gra rocznie około 500 spektakli, które ogląda blisko 100 tysięcy widzów.
Do 2015 roku Teatr Groteska był organizatorem 15-tu edycji, cieszącego się wielką popularnością, satyrycznego widowiska teatralnego Reality Shopka Szoł z polskimi politykami w roli głównej.
Od 2000 roku, w czerwcu każdego roku, Teatr Groteska organizuje Wielką Paradę Smoków, wielkie smocze święto, adresowane do masowej publiczności. Wielką popularnością cieszy się niezwykle spektakularne widowisko plenerowe na Wiśle światło i dźwięk u podnóża Wawelu, z udziałem ogromnych, unoszących się w powietrzu i animowanych na rozpędzonych barkach Smoków, ogląda je ok. 70 tys. widzów.
Groteska to także „Scena Mistrzów” i Kod Mistrzów, czyli koncerty i spotkania z mistrzami sceny i estrady, a także przedstawicielami życia publicznego w Polsce.

Groteska kojarzona jest z jej wieloletnim dyrektorem. Adolf Weltschek związany jest z tym teatrem od 1991 roku, a kieruje nim od 1998 roku. Wrześniowe publikacje w „Gazecie Wyborczej” mogą przyćmić jego wieloletnią karierę i pasmo sukcesów. W artykuje padają oskarżenia o mobbing i zastraszanie, dyrektor Weltschek im zaprzecza, a większość załogi podpisało się pod listem otwartym w jego obronie.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca