Miasto rezygnuje z opłaty targowej na wszystkich placach

Przez cały 2021 rok na placach targowych nie była pobierana opłata ze względu na trwająca pandemie koronawirusa. Teraz miasto całkowicie zrezygnuje z pobierania opłaty targowej.

Gotowy jest już projekt uchwały w tej sprawie. „Spadające od lat wpływy z opłaty targowej, roczna przerwa w poborze tej opłaty, wprowadzane nowe zwolnienie ustawowe a także praktyczne trudności z poborem przemawiają za trwałą rezygnacją z poboru opłaty targowej na terenie miasta Krakowa” – czytamy w uzasadnieniu do projektu, który już otrzymali radni. Jeśli go zaakceptują, a wszystko na to wskazuje, budżetu miasta straci około 1 mln zł rocznie. To kwota szacunkowa, bo od niej trzeba jeszcze odliczyć koszty poboru opłaty.

Opłatę targową zobowiązane były zapłacić zarówno osoby dokonujące sprzedaży na targowiskach, a także poza nimi, w tym osoby dokonujące sprzedaży na okolicznościowych targach, jarmarkach i imprezach okolicznościowych. W roku 2021 nie pobiera się opłaty targowej. Wynika to z ustawy z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Z dniem 1 stycznia 2022 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 29 października 2021 r. o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wprowadzająca nowe zwolnienie od opłaty targowej. To jeden z powodów, dla których miasto całkowicie rezygnuje z pobierania opłaty targowej.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie