Miastoman: Upić się warto. Tylko kto będzie miał kaca?

Piją wszyscy. Z różnych powodów. Piję odkąd Polak został papieżem, piję, bo jestem nieśmiała, piję, bo wszyscy piją, piję, bo lubię – mówią bohaterowie „Pod mocnym aniołem”. Nie wnikając nawet w motywację – pijemy alkohol. Ale możemy pić mniej. Nagle bowiem w grodzie Kraka zrobił się problem – pisze Miastoman dla KRKnews, komentując wydarzenia z kończącego się właśnie tygodnia.

Na eksport

Teatr Groteska wyeksportuje naszego „Adasia” – pomnik Adama Mickiewicza. Noo, w zasadzie to jego epoksydową kopię. Najpierw stanie on we Wrocławiu, potem w Katowicach, na końcu w Warszawie. To pomysł na promocję jednego z festiwali organizowanych przez teatr. I takie mnie myśli naszły przy tej okazji – może powinniśmy zrobić narodową kwerendę: w tym mieście jest pomnik poległych, a w tamtym świętego; na Śląsku pomnik bohaterów jednego powstania, a w Wielkopolsce innego. I może byśmy tak od czasu do czasu zamieniali się tymi pomnikami? Ale na pewno postuluję jedno – nie stawiajcie już woskowych podróbek Hillary Clinton i Donalda Trumpa na Rynku Głównym. Czegoś tak ohydnego dawno nie widziałem. Wolałbym już świebodzińskiego Chrystusa.

Więcej czy lepiej?

Miasto uporządkowało placyk u zbiegu ulic Saskiej i Płaszowskiej. Miejsce takie, jakich niestety wiele w Krakowie – tuż przy ulicy, kiedyś, dawno temu, pewnie zielone, ale rozjeżdżone przez auta, stało się zwyczajowym parkingiem. Teraz już nie kurz pod kołami, a pełna kultura – asfalt, wyznaczone miejsca (jedno dla niepełnosprawnych), stojaki rowerowe, oświetlenie. I co słyszę? Że mieszkańcy narzekają, bo zmniejszyła się przez to ogólna liczba miejsc parkingowych. I tak się zastanawiam, czy Ci nieszczęśliwcy na jednym wydechu protestują również przeciwko pyłom w powietrzu, czyli temu, co wzbudzają kołami samochody właśnie, a przez co nie da się oddychać? No nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka.

Samograj?

Lotnisko w Balicach bije kolejne rekordy. Znów wzrosła liczba obsługiwanych pasażerów. Czy to efekt „dobrej zmiany” w zarządzie spółki? Bo z jednej strony wiele osób wieszało psy na nowym prezesie powołanym przez PiS, płacząc jednocześnie za odwoływanym dotychczasowym szefem lotniska. Z drugiej – nowy prezes rządzi kilka miesięcy, a tendencji zniżkowej na lotnisku nie widać. No więc co? Może nowy prezes jednak potrafi prowadzić spółkę? Ktoś powie, hola, hola, poczekajmy jeszcze, to za krótki okres by formować jakiekolwiek wnioski. Dobrze, poczekam. Ale obserwować będę uważnie. Bo póki co, wieszczenia o zapaści związanej ze zmianą nie widać.

Czytaj także: Kraków Airport bije rekordy

Umrą stojąc?

Czytam w mediach, że sąd nie przychylił się do zdania urzędników, którzy wydali zakaz wycinki drzew przy nowobudowanym osiedlu w Czyżynach. Sąd nakazał ponowne rozpatrzenie tej sprawy i przyjrzenie się sprawie każdego z drzew z osobna. Oznacza to, że walka urzędników i mieszkańców o zieleń wraca do punktu wyjścia i zaczyna się od nowa. Trzymam kciuki. Przeczytałem tymczasem, że Wydział Kształtowania Środowiska UMK odmówił zgody na wycięcie drzew kolejnemu inwestorowi. Jestem przekonany, że sprawa znów znajdzie finał w sądzie. Współczuję tylko urzędnikom, bo jeśli sąd przyzna rację inwestorowi, nikt nie będzie pamiętał, że starali się zablokować wycinkę dostępnymi im metodami. Na nich i tak pójdzie, że Kraków zmienia się w „betonową pustynię”.

Bibit hera, bibit herus

Piją wszyscy. Z różnych powodów. Piję odkąd Polak został papieżem, piję, bo jestem nieśmiała, piję, bo wszyscy piją, piję, bo lubię – mówią bohaterowie „Pod mocnym aniołem”. Nie wnikając nawet w motywację – pijemy alkohol. Ale możemy pić mniej. Nagle bowiem w grodzie Kraka zrobił się problem. Radni ograniczyli liczbę wydawanych koncesji na alkohol. Słusznie. Może nie piliby wszyscy, tylko część. Alarm za to podnieśli restauratorzy, którzy po wygaśnięciu starej koncesji nowej mogą nie uzyskać. Bo nie zmieszczą się w limicie. Jeśli tak będzie, upadnie wiele restauracji, i wtedy jedyne co warto, to upić się warto. Tylko gdzie? I kto będzie miał kaca?

Miastoman

fot. Pixabay

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie