„Mickiewicz tańczy. Romans Wileński” – premiera spektaklu Baletu Cracovia Danza

Niezwykły bal w Wilnie, na którym pojawia się sam Adam Mickiewicz. Wieszcz spotyka nie tylko swą ukochaną Marylę, ale także postaci, które staną się inspiracją do stworzenia obrazów zawartych „Balladach i romansach”. To wszystko będzie można zobaczyć już od  4 października w Teatrze Variété podczas premiery spektaklu tanecznego Baletu Cracovia Danza „Mickiewicz tańczy. Romans wileński”. 

Balet Cracovia Danza już na 4. października zapowiada najnowszą premierę, w ramach której do tańca zaprosi Adama Mickiewicza.

fot. materiały prasowe

Spektakl stanie się okazją do prezentacji różnych form tanecznych współistniejących w I połowie XIX wieku.  Przy okazji tańców i zabaw typowych dla repertuaru salonowego I połowy XIX w., Adam Mickiewicz spotyka swoją ukochaną Marylę oraz postaci, które staną się inspiracją do stworzenia wierszy zawartych w tomie „Ballady i romanse”. Rodzące się na balu w wileńskim salonie romanse oraz sytuacje towarzyskie zaproszonych gości będą cennym doświadczeniem dla poety, pilnego obserwatora charakterów i zachowań ludzkich.

fot. materiały prasowe

Spektakl jest okazją do prezentacji różnych form tanecznych współistniejących w I połowie XIX w. Są to tańce salonowe odtworzone z traktatu francuskiego mistrza tańca St. Leona wydanego w 1830 r., a także tańce polskie w wersji salonowej, praktykowane w całej ówczesnej Europie, tj.: polonez, kontredans-mazurka czy krakowiak-menuet. Na balu nie zabraknie też tańców charakterystycznych, o źródłach ludowych, pochodzących z Europy Centralnej, bliskich tematyce utworów literackich z „Ballad i romansów”. W spektaklu pojawią się również tańce sceniczne i baletowe w nowym stylu romantycznym.

fot. materiały prasowe

Poprzez prezentację postaci w kostiumach z epoki widzowie będą mogli przenieść się w czasie i przestrzeni, do Wilna I połowy XIX w. Spektakl nawiązujący do twórczości Mickiewicza jest przede wszystkim szeroką panoramą tamtych czasów, dawnych tradycji i ilustracją społeczności żyjącej w Wilnie na początku XIX w., czego doskonałym dopełnieniem jest ścieżka muzyczna. W spektaklu usłyszymy utwory m.in.: Marii Szymanowskiej, Fryderyka Chopina, Wacława Raszka, Antoniego Harta i Michała Kleofasa Ogińskiego.

(JS)

.

Najnowsze

Co w Krakowie