Mickiewicz z „Konstytucją”, czyli kolejna demonstracja KOD w Krakowie

W czwartek 9 sierpnia o godzinie 19:00, na Rynku w Krakowie zebrały się osoby chcące wyrazić swój sprzeciw wobec niszczenia niezależnego sądownictwa oraz porzucania wartości europejskich.

Pod Wierzą Ratuszową przemawiali przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych, Klubu Obywatelskiego oraz organizatorzy, czyli członkowie małopolskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Jako pierwsza głos zabrała Elżbieta Bieńczycka reprezentująca Unię Europejskich Demokratów. Przypomniała protestującym ważne w dla polskiej demokracji postacie Tadeusza Mazowieckiego i Jacka Kuronia. Zachęcała również do aktywizacji podczas wyborów samorządowych.

Sławomir Brudziński z SLD przypominał o groźnych masowych ruchach ideologicznych z przeszłości, które również cieszyły się ogromnym poparciem społecznym.

fot. Agnieszka Kwaśniewicz / materiały prasowe KOD

W imieniu Nowoczesnej głos zabrali  dr Małgorzata Jantos oraz prof. Tadeusz  Gadacz. Przypomniane zostały słowa ks. Józefa Tischnera na temat granic zdrady i wierności państwu, jakie wyznacza Konstytucja.

Szczęsny Filipiak, jako przedstawiciel Platformy Obywatelskiej, zastanawiał się, na czym polegają reformy partii rządzącej. Głównym ich celem ma być wyprowadzenie Polski z Unii Europejskiej i przestrzegał, aby społeczeństwo nie pozwoliło na doprowadzenie do sytuacji, w której zmuszeni będziemy opuścić Wspólnotę.

Następnie ze sceny przemawiali Jacek Niedźwiecki z Klubu Obywatelskiego oraz przedstawiciele organizatora, czyli Komitetu Obrony Demokracji: prof. Fryderyk Zoll oraz dr hab. Bartłomiej Swaczyna.

Prof. Zoll podkreślił ogromną wagę najbliższych wyborów samorządowych oraz konieczność porzucenia myśli o partykularnych interesach przez partie opozycyjne. Profesor wezwał osoby, które zdecydowały się kandydować na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego do zrezygnowania z tego. Stwierdził, że ubieganie się o miejsca w obecnej sytuacji prawnej jest naruszeniem zasad etyki zawodowej, a sama procedura jest nielegalna, gdyż nie została przewidziana w Konstytucji.

fot. Jacek Niedzwiecki / materiały prasowe KOD

Dr hab. Bartłomiej Swaczyna, który organizuje również obywatelską kontrolę wyborów, zwrócił uwagę na coraz to bardziej postępujące upolitycznienie policji. Wezwał policjantki i policjantów by nie pozwalali wykorzystywać się do gnębienia współobywateli.

Na zakończenie głos zabrała Zoriana Grzybowska, by przypomnieć  o trwającym już od trzech miesięcy proteście głodowym Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera więzionego z przez Kreml z powodów politycznych.

Po oficjalnym zakończeniu manifestacji protestujący przenieśli się na drugą stronę Rynku Głównego, pod pomnik Adama Mickiewicza. Wieszcza przyozdobiono zawieszką z napisem „Konstytucja”.

Zdjęcie tytułowe: fot. Zdzisław Wagner / materiały prasowe KOD

Najnowsze

Co w Krakowie