Miejsca niebezpieczne dla rowerzystów. Tam kierowcy wymuszają pierwszeństwo

Musisz przeczytać

Radny Łukasz Sęk domaga się od prezydenta podjęcia działań poprawiających bezpieczeństwo rowerzystów. W swojej interpelacji wskazuje miejsca, gdzie kierowcy wymuszają pierwszeństwo na rowerzystach i pieszych.

– Od kilku miesięcy można zaobserwować w Krakowie znaczny wzrost ruchu rowerowego. Widać to obserwując drogi dla rowerów, ale także śledząc wyniki pomiarów prowadzonych przez automatyczne liczniki. Rozwijana jest także infrastruktura przeznaczona dla rowerzystów. Powstaje coraz więcej ścieżek, pasów i przejazdów rowerowych. Niestety pojawia się coraz więcej problemów związanych z bezpieczeństwem. Widać patrole policyjne, które kontrolują użytkowników dróg dla rowerów, ale nie spotkałem patroli, które pilnowałyby bezpieczeństwa na przecięciach dróg dla samochodów i rowerów. W tych miejscach dochodzi codziennie do wielu niebezpiecznych sytuacji – twierdzi radny Łukasz Sęk.

Jako przykłady niebezpiecznych miejsc dla rowerzystów radny wymienia kilka skrzyżowań:

  • skrzyżowanie ul. Centralnej i al. Pokoju – kierowcy skręcający w prawo często wymuszają pierwszeństwo na użytkownikach DDR, którzy posiadają pierwszeństwo,
  • skrzyżowanie ul. Bulwarowej i al. Solidarności – duży ruch pieszy, rowerowy i rolkarzy do Zalewu Nowohuckiego przecinany przez pojazdy na al. Solidarności, które notorycznie nie zatrzymują się przed przejściem/przejazdem,
  • skrzyżowania al. Pokoju z ul. Fabryczną, z ul. Francesco Nullo i z ul. Kordylewskiego – notoryczne wymuszanie pierwszeństwa przez samochody włączające się do al. Pokoju,
  • skrzyżowania ul. Grzegórzeckiej z ul. Rzeźniczą i z al. Daszyńskiego – zastawianie pasa dla rowerów, wymuszanie pierwszeństwa przez auta dojeżdżające do ul. Grzegórzeckiej.

Dołożylibyśmy jeszcze kilka takich miejsc, choćby na samej Grzegórzeckiej. Jedno to wyjazd z ul. Daszyńskiego, gdzie kierowcy nie widzą, czy z boku nadjeżdża rowerzysta i muszą najechać na drogę dla rowerów, by sprawdzić, czy nic nie jedzie (widok zasłania narożna kamienica). Tuż obok jest wyjazd z placu targowego, który też nie zapewnia odpowiedniej widoczności kierowcom, co grodzi zderzeniem auta z rowerami i często wyjeżdżający z placu wymuszają pierwszeństwo i na rowerzystach, i na innych samochodach. Z kolei na ul. Dieta. tuż przed mostem Grunwaldzkim rowerzysta może skręcić pod kątem prostym z drogi dla rowerów na przejazd przez ulicę i tory tramwajowe. Tu jeszcze może mylić sygnalizacja świetlna, która dotyczy tylko przejazdu przez torowisko, a nie przez samą jezdnię.

Według radnego Sęka miasto powinno podjąć działania w celu poprawy bezpieczeństwa użytkownikom dróg rowerowych. Jego zdaniem nie trzeba od razu karać kierowców mandatami, ale można zacząć od akcji uświadamiającej, prowadzonej np. przez tydzień na jednym ze wskazanych przez niego skrzyżowań. Łukasz Sęk postuluje też lepsze oznakowanie skrzyżowań ulic z drogami dla rowerów.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca