Miejski Sylwester odwołany. Co z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym?

Z powodu kryzysu energetycznego i konieczności szukania oszczędności, w tym roku w nie odbędzie się organizowana przez miasto impreza sylwestrowa. Nie zagrożony jest za to tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy na płycie Rynku. Poznaliśmy szczegóły.

W Krakowie nie odbędzie się miejski koncert sylwestrowy. Taką informację przekazał przedstawiciel urzędu miasta. Ma to związek ze spodziewanymi wysokimi cenami energii oraz zwiększonymi wydatkami miasta.

– W obliczu kryzysu gospodarczego i energetycznego podjęliśmy decyzję o nieorganizowaniu w tym roku koncertu sylwestrowego. Wzrost kosztów energii dla polskich miast w przyszłym roku wyniesie kilkaset procent. Oznacza to dodatkowe setki milionów złotych wydatków dla Krakowa. Wzorem innych europejskich miast takich jak Paryż, Berlin czy Madryt skupiamy się obecnie na szukaniu oszczędności i rozsądnym planowaniu budżetu miasta – powiedział Kamil Popiela.

Kraków odwołuje miejskiego Sylwestra. Powód: „Szukamy oszczędności”

Dobra wiadomość jest taka, że miasto nie wycofało się z organizowania Jarmarku Bożonarodzeniowego na krakowskim Rynku. Jak informuje urząd miasta impreza rozpocznie się 25 listopada  i potrwa do 01 stycznia 2023 r..

 – Podczas Jarmarku kupcy z całej Polski zaprezentują towar w kioskach handlowych i gastronomicznych, gościć będziemy też kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę- informuje magistrat.

Targi, zwane dawniej jarmarkami, odbywały się na Rynku od stuleci. Rozpoczynają się zwykle pod koniec listopada i trwają do drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie na stałe wpisały się w kalendarz imprez Rynku krakowskiego, to tradycja, która w dużej mierze ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa.

Tych, którzy spragnieni są świątecznej atmosfery zapraszamy do obejrzenia galerii z ubiegłorocznych targów.   

Na Rynek Główny wróciły targi bożonarodzeniowe [zdjęcia, program]

 

(JS)

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie