Przygotowania na nic? Tramwaje poza torami!

Musisz przeczytać

Miesiące przygotowań, planowania i … wszystko zostaje po staremu. Wystarczył jeden dzień wzmożonego kursowania komunikacji miejskiej ze względu na Światowe Dni Młodzieży i tramwaje wylądowały poza szynami. Dziś w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut doszło do trzech wykolejeni składów. – Zabrano mi możliwość jazdy samochodem, pierwszy raz od dawna przesiadłam się za tramwaj i co? Spóźnię się do pracy – żali się jedna z pasażerek, która utknęła na Wzgórzach Krzesławickich.

O nienajlepszej kondycji krakowskiego torowiska tramwajowego wiadomo nie od dziś. W ostatnich miesiącach, a nawet latach co rusz dochodziło do pękania i wybrzuszania się szyn oraz wykolejania tramwajów.

– Co chwilę słyszy się, że kupują nowe „Krakowiaki”, ale nie ma komu wymienić szyn – irytują się pasażerowie wykolejonego tramwaju.

W ostatnich miesiącach ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapewniał, że robi wszystko, co możliwe, by przeprowadzić najpilniejsze remonty torowisk, tam gdzie ich stan jest najgorszy.

Urzędnicy ZIKiTu tłumaczyli, że to właśnie komunikacja miejska, która nota bene dysponuje jednym z najnowocześniejszych taborów w Polsce, przejmie zadanie komunikacji w mieście. Na czas ŚDM do ruchu skierowano aż 250 tramwajów i 580 autobusów. Wszystko po to, by zapewnić sprawne poruszanie się po mieście zarówno dla pielgrzymów, turystów, ale i mieszkańców, którzy ze względu na zmianę organizacji ruchu, stracili możliwość podróżowania samochodem.

Efekt nie jest jednak najlepszy. Wystarczyło zaledwie kilkadziesiąt minut, by dwukrotnie tramwaj wykoleił się na ul. Stradomskiej i to w odstępie zaledwie kilkunastu minut. Skład wypadł z torowiska również w rejonie pętli na Wzgórzach Krzesławickich. Tymczasem, to dopiero początek Światowych Dni Młodzieży i przedsmak tego, co czeka komunikację miejską i ZIKiT w najbliższych dniach wzmożonego ruchu pielgrzymkowego.

Tramwaje z powodu wykolejenia na pętli Wzgórza Krzesławickie są kierowane następująco:
Linia nr 4 – zawraca na terenie zajezdni Nowa Huta przy ul. Ujastek
Linia nr 1 – jest kierowana do Kopca Wandy.

Tramwaje z powodu wykolejenia na ul. Stradomskiej są kierowane przez ul. Starowiślną i Dietla.

[Aktualizacja 11:50] Ruch na Wzgórach Krzesławickich został przywrócony.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca