Mieszkańcy Azorów odetchną z ulgą. Pod koniec maja otwarcie wiaduktu na ul. Rydla

Ta wiadomość z pewnością ucieszy kierowców. W czwartek PKP ogłosiły, że 27 maja, po długich miesiącach oczekiwań, otworzą długo wyczekiwany wiadukt na ul. Rydla.

Ul. Rydla to jedna z najważniejszych dróg w tej części miasta. Do momentu rozpoczęcia budowy stanowiła wąskie gardło, z racji przecinających ją torów kolejowych linii Kraków – Katowice. Ze względu na duże natężenie ruchu kolejowego, kierowcy na długie minuty grzęźli przed zamykającymi się co raz rogatkami, a na okolicznych uliczkach tworzyły się spore korki.

Remedium na problemy komunikacyjne w tym miejscu jest budowa bezkolizyjnego przejazdu pod torami. – Nowy wiadukt na ulicy Rydla w Krakowie ułatwi komunikację kierowcom i pieszym, zwiększy poziom bezpieczeństwa i zapewni sprawny przejazd pociągów na linii E30 – zapewnia Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Niestety budowa szła – ku rozpaczy złorzeczących kierowców – jak po grudzie. Inwestycja, która zgodnie z planami PLK miała zakończyć się w listopadzie2018 roku zaliczyła solidne opóźnienie. Dlaczego? Jak w wielu takich przypadkach zawiniło polskie bałaganiarstwo. – Natrafiliśmy na bardzo dużą ilość kolizji związanych przede wszystkim z sieciami teletechnicznymi. Nie zawsze te kable były odpowiednio zinwentaryzowane i oznaczone na mapach – tłumaczył w grudniu ubiegłego roku Piotr Hamarnik.

Woje dołożyły też pozostałości po wojennej zawierusze. Robotnicy odkopali w sumie około stu niewybuchów. Wydobywanie ich przez patrole saperskie na długie godziny, a nierzadko na cały dzień blokowało roboty.

Teraz, jak zapewniają kolejarze prace wkroczyły w ostatni etap. Powstaje droga, budowane są kanały odwadniające, układane chodniki. Wykonawca ustawi barierki oddzielające pieszych od jezdni i zabezpieczające przed wtargnięciem na tory oraz położy ostatnią warstwę asfaltu. Elementy konstrukcji będą pomalowane i zabezpieczane antykorozyjnie.

Nowy wiadukt ma 111 m długości i 4,6 m wysokości. Kierowcy pojadą jezdnią o dwóch pasach ruchu, po 3,5 m każdy. Piesi przejdą dwoma oświetlonymi chodnikami o szerokości 2 m. Chodniki są ok. 2 m wyżej niż jezdnia, co ułatwi przechodzenie na drugą stronę torów i znacznie poprawi bezpieczeństwo.

Najnowsze

Co w Krakowie