Mieszkańcy Prokocimia mieli już dość. Teraz przepust wodny zostanie udrożniony

Musisz przeczytać

Podczas ostatnich ulew doszło do zalania posesji przy ul. Udzieli, Łazy, Laskowej i Działkowej. Wezbrane z powodu opadów deszczu wody Drwinki, nie mogły przedostać się przez częściowo wyremontowany przez kolej przepust do odpływu.

Dlatego Kraków wspólnie z PKP PLK przystąpi do oczyszczenia z mułu przepustu kolejowego przy ul. Udzieli – koleje w granicach swojego terenu zamkniętego, a miasto poza tym terenem. Z kolei Wody Polskie zidentyfikują podmioty, które niezgodnie z prawem podłączyły się do rzeki Drwinki. W przypadku stwierdzenia nielegalnego wpięcia, zidentyfikowane wyloty zostaną zablokowane. Zapowiedziano modelowanie rzeki Drwiny Długiej.

Ponadto przedstawiciele kolei zobowiązali się do montażu wodowskazów, które pomogą w zdalnym monitorowaniu poziomu wód na wlocie oraz wylocie przepustu.

„Wszystko wskazuje na to, że istnieje oddziaływanie zwierciadła wody rzeki Drwina Długa, która wpada do Wisły w rejonie stopnia wodnego Przewóz. Prawdopodobnie rzeka ta wymaga pogłębienia i likwidacji trzech podpieprzeń (most drogowy Brzegi, most pod S7 oraz próg na przekroczeniu cieku gazociągiem wysokoprężnym). Zaproponowanie docelowego rozwiązania inwestycyjnego będzie możliwe po dokonaniu symulacji przepływu wody i wzajemnego oddziaływania czterech rzek: Wisły, Serafy, Drwiny Długiej oraz Drwinki” – czytamy w komunikacie KEGW.

Całkowite, dogłębne zbadanie stanu przepustu będzie możliwe po obniżeniu zwierciadła wody. Przypomnijmy, od kilku lat gminy nie odpowiadają za cieki wodne. Do 2018 r. porządkowanie rzek leżało w kompetencjach urzędów marszałkowskich, teraz zadanie przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca