Milion zwiedzających w Muzeum Narodowym. „To absolutny rekord w historii naszej placówki

Muzeum Narodowe w Krakowie pochwaliło się się rekordową frekwencją. Placówkę od początku roku odwiedziło już ponad milion gości. „Dopiero sierpień, a my już odnotowaliśmy w tym roku ponad milion gości w naszym muzeum. To absolutny rekord w historii naszej placówki” – informuje Muzeum.

Wszystko wskazuje się na to, że ubiegłoroczny rekord może zostać poprawiony. W 2022 Muzeum odwiedziło prawie 1,4 mln odwiedzających. Tegoroczne ostrożne szacunku mówią o  nawet półtora miliona zwiedzających.

W tym roku największą popularnością cieszyły się oddziały: Muzeum Czartoryskich – 400 tys. widzów, Gmach Główny – 205 tys. i Sukiennice, które odwiedziło 130 tys. osób.

Tegorocznymi hitami były wystawy czasowe: dzieł Tamary Łempickiej, na której prezentowano ponad trzydzieści obrazów artystki pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz „Nowy początek. Modernizm w II RP”.

W Gmachu Głównym jeszcze do 3 września można oglądać wystawę „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści”. Ekspozycja ta została poszerzona o prace Ireny oraz Joanny Karpińskich, na twórczość których wpłynęli artyści wileńscy tworzący w latach 20. i 30. XX wieku.

Trwa także wystawa „Matejko. Malarz i historia”, na której można zobaczyć jego wielkoformatowe obrazy historyczne, szkice oraz rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym.

Najpopularniejsze muzea świata. Muzeum Narodowe w Krakowie wyróżnione w prestiżowym rankingu

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie