Minister zdrowia: Wisi nad nami ryzyko trzeciej fali koronawirusa

– Hamulec zadziałał i liczba nowych przypadków jest mniejsza – stwierdził podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. Ale zaznaczył, że trzecia fala koronawirusa jest nieunikniona.

Zdaniem ministra na spadek liczby zachorowań wpłynęły obostrzenia wprowadzone z początkiem listopada. – Właśnie wtedy wprowadziliśmy naukę zdalną dla klas I-III i zamknęliśmy galerie handlowe. Mieliśmy wówczas do czynienia z najbardziej ostrym uruchomieniem hamulca awaryjnego. Cieszę się, że hamulec zadziałał i liczba nowych przypadków jest mniejsza – mówił.

Niedzielski zauważył też, że trzecia fala pandemii nie jest „nieunikniona” i „jej pojawienie się zależy od naszego zachowania”.

– W ostatnim czasie pojawiło się wiele sygnałów, które wskazywały na zasadność tworzenia szpitali tymczasowych, zwłaszcza w momencie, gdy epidemia wyhamowuje. Ale my ciągle podkreślamy, że takie placówki są ostatnią linią obrony, którą wykorzystamy w razie pojawienia się ryzyka trzeciej fali. Trzeba to sobie otwarcie powiedzieć, że takie ryzyko nad nami wisi. Może się ona nałożyć na szczyt zachorowań grypowych, czyli przełom lutego i marca – dodał.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie