Ministerstwo Kultury wstrzymało aukcje Pucharu Galicji. To pierwsze zdobyte trofeum Cracovii

Warszawski dom aukcyjny, który planował wystawić na sprzedaż Puchar Galicji – pierwsze trofeum zdobyte przez Cracovię w 1913 roku, zdecydował się wycofać ten eksponat z aukcji. Decyzja ta została podjęta po prośbie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które bada sprawę, czy Puchar Galicji może być uznany za stratę wojenną.

Puchar Galicji ma ogromne znaczenie dla kibiców Cracovii, ponieważ jest jedynym trofeum, które klub zdobył przed wybuchem I wojny światowej. Dlatego Cracovia OldSchool, stowarzyszenie kibiców i sympatyków Cracovii, zainicjowało zbiórkę pieniędzy na zakup Pucharu i umieszczenie go w muzeum klubu. Cena wywoławcza eksponatu to 54.000zł, ale  kwota zakupu szacowana mogłaby wynieść nawet około   100.000 zł.

Pomóżmy Cracovii odzyskać puchar z 1913 r. Do akcji przyłączyli się kibice piłkarscy z całej Polski

Aucje zaplanowano na najbliższy poniedziałek. Niespodziewanie wczoraj dom aukcyjny Agra Art,  który miał zająć się sprzedażą pucharu, poinformował , ze wycofuje puchar z aukcji – W związku z prośbą wystosowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zdecydowaliśmy się wycofać Puchar z Aukcji Sztuki Dawnej 18 czerwca 2023. Dom Aukcyjny Agra-Art dokonał wszelkich starań, by ustalić pochodzenie obiektu, korzystając ze wszelkich, publicznie dostępnych źródeł informacji i baz danych. Nie znaleźliśmy żadnych przesłanek, by nie wystawiać Pucharu na aukcji. Ministerstwo poinformowało nas o prowadzonych dodatkowych badaniach historii obiektu w celu wyjaśnienia, czy nie jest on stratą wojenną – czytamy w komunikacje domu aukcyjnego. 

Z nieoficjalnych informacji wynika, że  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło kroki w celu ustalenia statusu Pucharu Galicji jako ewentualnej straty wojennej. Jest to o tyle ważne, ponieważ zaliczenie pucharu do strat wojennych umożliwi odzyskanie go przez Państwo. Decyzja o tym, czy Puchar Galicji powinien zostać uznany za stratę wojenną, ma kluczowe znaczenie dla jego dalszego losu i prawa do jego własności.

N wieść o wstrzymaniu aukcji, stowarzyszenie  Cracovia OldSchool  podjeli decyzje o zakończeniu zbiórki – W związku z wycofaniem aukcji i blokadą pucharu przez Ministerstwo, wstrzymujemy zbiórkę i licytacje gadżetów. Czekamy na finalną decyzje z MKiDN czy puchar wróci na licytację. Jeśli nie, to zwracamy środki WSZYSTKIM WPŁACAJĄCYM Dziękujemy wszystkim za pomoc jesteście WIELCY – poinformowało stowarzyszenie w mediach społecznościowych.

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie