Miszalski ujawnia. Audyt w Urzędzie Miasta Krakowa pokazał zaniedbania

W czwartek, 18 lipca, prezydent  Aleksander Miszalski przedstawił wyniki zakończonego audytu wewnętrznego w Urzędzie Miasta Krakowa oraz Miejskich Jednostkach Organizacyjnych. Audyt ten był jednym z pierwszych działań podjętych przez Miszalskiego po objęciu stanowiska.

Prezydent Miszalski wyjaśnił, że audyt został przeprowadzony przez jego zastępców w podległych im obszarach, obejmując m.in. analizę realizacji budżetu, planów rozwojowych oraz struktury organizacyjnej.  –  Audyt miał dać odpowiedź na pytanie o aktualny stan finansów poszczególnych wydziałów oraz optymalną ich strukturę –  mówił Miszalski.

Wstępne wnioski z audytu wykazały kilka kluczowych problemów. Wśród nich znalazły się: rozproszenie realizacji podobnych zadań w różnych komórkach urzędu oraz jednostek miejskich, brak pełnej kontroli nad wydatkami bieżącymi miasta oraz brak pełnego nadzoru nad działalnością Miejskich Jednostek Organizacyjnych i innych podmiotów komunalnych.  – Jeśli chodzi o finanse, pieniądze nie są w mieście pilnowane odpowiednio. Nie każda złotówka w każdym miejscu jest oglądana z każdej strony –  podkreślał Miszalski, zaznaczając również konieczność zmian w polityce awansów w urzędzie, która „musi być w pełni transparentna”.

Miszalski przedstawił także plan naprawczy, który zostanie wdrożony etapami. Realizacja pierwszego etapu planowana jest do 31 grudnia, drugi etap rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku, a trzeci od 1 stycznia 2026 roku.  – Potrzebujemy około 1,5 do 2 miesięcy, aby na podstawie zebranych wniosków przedstawić konkretne rozwiązania. To jednak nie oznacza, że nie mamy już pewnych pomysłów – wyjaśnił prezydent Aleksander Miszalski. Dodał również: – Szacujemy, że czas potrzebny na zaprojektowanie tej struktury to do września. Prace już się rozpoczęły, mamy wstępne wnioski, które muszą zostać przedyskutowane, aby upewnić się, że rozwiązania będą optymalne – dodał prezydent. 

Pierwszy etap obejmuje m.in. utworzenie Centrum Audytu i Kontroli Analitycznej oraz wprowadzenie budżetu zadaniowego, co ma zapewnić pełną kontrolę nad wydatkami i realizacją zadań urzędu. Planowane jest również wzmocnienie działania Wydziału Nadzoru Właścicielskiego oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii, w tym sztucznej inteligencji, do analizy danych. 

– Do końca trwania pierwszego etapu zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza zadań realizowanych przez gminę, przygotowanie zasad nadzoru Urzędu Miasta Krakowa nad Miejskimi Jednostkami Organizacyjnymi, analiza procedur, by ułatwić mieszkańcom załatwianie spraw urzędowych –  mówił Miszalski.

Drugi etap, który rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku, ma na celu scalenie w jednej komórce jednorodnych tematycznie zadań oraz przywrócenie Wydziału Sportu.  – Planowane jest scalenie w jednej komórce jednorodnych tematycznie zadań, obecnie rozproszonych: np. sprawy związane z ekologią i klimatem, promocją, inwestycjami –  podkreślał prezydent. Miszalski zapowiedział również powołanie Wydziału Dialogu Społecznego oraz upowszechnienie dostępu online do usług urzędu.

Trzeci etap, rozpoczynający się 1 stycznia 2026 roku, zakłada utworzenie Centrów Usług Wspólnych, które będą obejmować m.in. obsługę finansowo-księgową, kadrowo-płacową, BHP oraz majątkową. Planowane jest wzmocnienie działalności Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w zakresie obsługi placówek oświatowych oraz utworzenie Centrum Usług Wspólnych dla DPS-ów i żłobków. 

Miszalski zaznaczył, że realizacja przyjętych założeń ma na celu optymalizację funkcjonowania struktur gminnych, lepszy obieg informacji, sprawniejszą realizację usług oraz racjonalizację kosztów.

Aleksander Miszalski  podsumował też pierwsze miesiące swojej prezydentury. Zaznaczył, że w tym okresie odbywały się liczne spotkania z mieszkańcami zarówno w terenie, jak i w urzędzie  – Odbyłem blisko tysiąc spotkań z mieszakńcami i , którzy mają ważne sprawy – mówił prezydent.

Przypomniał, że niedawno zrealizowano jedną z jego obietnic wyborczych. Miasto powołało nocnego burmistrza, którym został Jacek Jordan, przewodnik po Krakowie. Jego zadaniem będzie m.in. rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez mieszkańców Starego Miasta. 

Jacek Jordan został krakowskim Nocnym Burmistrzem

 – Urząd ma być łatwiej dostępny dla mieszkańców – zapowiedział prezydent i dodał, że w najbliższym czasie „najprawdopodobniej będzie jeszcze jeden audyt zewnętrzny w urzędzie miasta i podległych jednostkach”.

Jarek Strzeboński 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie