Młode smoki Juvenii na zagranicznym stażu! Co oni tam robią?

Młodzi rugbiści z Juvenii / fot. materiały prasowe

Przygotowania do nowego sezonu Ekstraligi w Juvenii już trwają, ale nie wszyscy rugbiści trenują z drużyną na krakowskich Błoniach. Marcin Morus i Bartłomiej Janeczko dostali szansę odbycia stażu w klubie Plymouth Albion RFC. Dwa tygodnie treningów w portowym mieście południowej Anglii to jednak dopiero początek współpracy obu klubów.

Zespoły z Polski i Anglii połączył Mark Bryan, pełniący w Juvenii funkcję menedżera ds. kontaktów międzynarodowych. Kluby dzielą wspólną wizję rozwoju w oparciu o własnych wychowanków oraz budowanie silnej drużyny.

Jednym z elementów perspektywicznej współpracy jest wymiana zawodników oraz możliwość odbywania staży przez rugbistów z Krakowa. Jako pierwsi z tej opcji skorzystali Marcin Morus i Bartłomiej Janeczko.

– Klub zrobił na nas bardzo duże wrażenie. Sam obiekt okazał się na tyle duży, że musieliśmy dłuższą chwilę szukać wejścia. Oprowadził nas po nim trener zespołu – Michael Lewis, który pokazał nam miasto. W niedzielę zabrał na mecz charytatywny, a także do miejscowego pubu, gdzie rugby jest głównym tematem rozmów. Plymouth nie jest turystycznym miastem, ale ma bardzo przyjazną atmosferę – relacjonuje Bartłomiej Janeczko, zawodnik pierwszej drużyny Juvenii.

Młode Smoki w akcji

– Wszystko jest doskonale zorganizowane. Kiedy przyjechaliśmy na trening pół godziny przed czasem wszyscy byli już w szatni. Toczyły się normalne rozmowy, ale kiedy wszedł trener zapadła cisza. Nie musiał nic mówić – po prostu wszedł, a wszyscy zamilkli i słuchali planu zajęć – opisuje Marcin Morus, jeden z tegorocznych mistrzów juniorów Polski.

Zawodnicy mają do dyspozycji siłownię i codziennie będą odbywać dwie jednostki treningowe. Mieli już okazję uczestniczyć w zajęciach akademii U18 oraz pierwszej drużyny.

– Odbyliśmy 45-minutową sesję na siłowni, a następnie trening na boisku. Każdy wie co ma robić. Jeśli ktoś nie jest pewny zagrywki, u trenera dostępne są kartki, na których wszystko jest rozpisane – komentuje Morus.

Janeczko i Morus na zagranicznym stażu / fot. materiały prasowe

Krakowscy zawodnicy zostali bardzo dobrze przyjęci przez nową drużynę. Młodzi rugbiści zostaną w Plymouth prawdopodobnie do 16 sierpnia, choć istnieje szansa przedłużenia ich pobytu o kolejny tydzień lub dwa.

– Team spirit w klubie jest niesamowity. Wszyscy są uśmiechnięci i bardzo pomocni. Tłumaczą nam zagrywki, a po pierwszym treningu jeden z kolegów zaproponował nam nawet podwiezienie do mieszkania. Co jednak najważniejsze, trener powiedział, że nie odstajemy i możemy przychodzić na wszystkie treningi pierwszej drużyny – podkreśla Janeczko.

Zawodnicy Juvenii otrzymają też szansę sprawdzenia się w drugiej drużynie Albionu – Devonport, która już w najbliższy piątek rozegra jeden z przedsezonowych sparingów. Trenerem zespołu jest Michael Lewis.

Zagraniczna kariera zawodników

Juvenia Kraków kolejne zmagania rozpocznie 31 sierpnia, wyjazdowym meczem ze Skrą Warszawa, ale już teraz planowane są kolejne zagraniczne staże. Następni zawodnicy wybiorą się za granicę w okresie zimowym. Trenerzy będą mieć czas, by zadecydować, którzy z rugbiści powinni zdobyć doświadczenie w Plymouth.

Na pewno żelaznym kandydatem jest Michał Jurczyński. Niedawno otrzymał wyróżnienie w postaci nagrody „Husarz Rugby – Odkrycie Roku”, przyznawanej przez kapitułę nagrody i Polski Związek Rugby. Środkowy Juvenii musiał zrezygnować z letniego stażu ze względu na kontuzję pachwiny.

Owocna współpraca

W połowie kwietnia bieżącego roku, delegacja Juvenii Kraków odwiedziła Plymouth Albion podczas ich ostatniego meczu na własnym boisku, w kończącym się sezonie National League One. To trzeci poziom angielskich rozgrywek, gdzie rywalizują półzawodowe kluby.

Drużyna Albionu zakończyła zmagania na szóstym miejscu, ale buduje długofalowy plan rozwoju i awansu na wyższy poziom rozgrywek, będący już bezpośrednim zapleczem Premiership.

js

Zobacz także