Mocny apel z UJ do polityków: „Nie stygmatyzujcie ludzi”

Musisz przeczytać

Kolegium Rektorsko-Dziekańskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego wystosowało apel do polityków. „Zwracamy się z apelem do polityków o zaprzestanie stosowania stwierdzeń stygmatyzujących jakiekolwiek grupy społeczne czy osoby” – czytamy w dokumencie opublikowanym przez UJ.

Apel płynący z UJ to pokłosie debaty w kampanii wyborczej dotyczącej LGBT. Prezydent Andrzej Duda stwierdził m.in., że LGBT to nie ludzie, tylko ideologia.

Oto pełna treść apelu Kolegium Rektorsko-Dziekańskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego

„W trwającej obecnie kampanii wyborczej zwracamy się z apelem do polityków o zaprzestanie stosowania stwierdzeń stygmatyzujących jakiekolwiek grupy społeczne czy osoby.

Dyskryminujące wypowiedzi nie powinny padać z ust ludzi, którzy reprezentują nasze Społeczeństwo i którzy powinni respektować prawa wszystkich bez względu na ich wykształcenie, płeć, orientację seksualną czy wyznanie.

Społeczności akademickie nie są jednolite, a różnorodność jest ich siłą. Każde obraźliwe słowo – które pada pod adresem jakiejkolwiek mniejszości, w tym osób LGBT+, które wyjątkowo dotkliwe ucierpiały wskutek ostatnich wypowiedzi w przestrzeni publicznej – godzi w całą wspólnotę akademicką, czego stanowczo nie akceptujemy.

Gwarantując wsparcie i równość członków akademickich wspólnot, apelujemy o godne traktowanie wszystkich ludzi, rezygnację z wykluczających słów i wyrażeń oraz szacunek w odniesieniu do drugiego człowieka. Stygmatyzujące słowa skierowane pod adresem jakiejkolwiek grupy zawsze godzą w konkretnego człowieka.

A dla nas, społeczności uniwersyteckiej, każdy człowiek zawsze był, jest i będzie najwyższą wartością.”

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca