MPEC dzieli się ciepłem z potrzebującymi

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie od lat przekazuje ciepło nie tylko rurami. Szereg przedsięwzięć na rzecz wspólnego dobra zostało zasilonych dzięki ofiarności krakowskich ciepłowników.

MPEC wyróżniało się aktywnością na polu działalności społecznej już w czasach komunistycznych. Oczywiście wtedy zdarzało się, że pracownicy chcąc nie chcąc poświęcali się celom o charakterze ideologicznym, z którymi niekoniecznie się utożsamiali. Jednak załoga nie tylko dokładała się w latach 60. do akcji „Tysiąc szkół na tysiąclecie”, przeznaczając na ten cel pół procent pensji każdego  z pracowników, nie tylko współfinansowała w latach 80. budowę pomnika marszałka Koniewa, ale również wspierała powodzian pod koniec lat 50., a potem potrzeby dzieci chorych na raka czy specjalnej troski. Wdzięczność są też winni ciepłownikom kibice Wisły Kraków, która w latach 60. otrzymała od firmy pompy, a także wszyscy krakowianie dumni z zabytków ocalonych dzięki działaniom Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa oraz z pomnika Grunwaldzkiego na pl. Matejki, do którego budowy MPEC również się przyłożył.

Działalność społeczna MPEC nabrała nowego oblicza po upadku komunizmu i nowego impetu w XXI wieku. W latach 90. firma wspierała między potrzeby Funduszu Pomocy Żołnierzom AK i Fundacji Światowego Związku Żołnierzy AK, Fundacji im. Brata Alberta, a także Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Chorych na Padaczkę, Szpitali im. Józefa Dietla i im. Jana Pawła II, czy też  Stowarzyszenia „Być razem”. MPEC prowadziło nie tylko dzieła charytatywne, ale też wspierało rozwój kultury, za co kilka razy uzyskiwało nominacje, jak również samą nagrodę Mecenasa Kultury Miasta Krakowa.

Od 2007 roku MPEC prowadzi razem z elektrociepłownią akcję nazwaną „Podzielmy się ciepłem”. W ramach tego przedsięwzięcia dziesiątki organizacji pozarządowych w Krakowie dostaje dofinansowanie swoich rachunków za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. Dzięki temu te służące szlachetnym celom organizacje mogą przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na swoją działalność.

Od trzech lat MPEC prowadzi również program edukacyjny „Przygody z ciepłem”, który kształtuje świadomość ekologiczną wśród uczniów szkół podstawowych. Przedsiębiorstwo może się też pochwalić statuetką Mecenasa Dziecięcych Talentów.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie