Takie autobusy jeszcze u nas nie kursowały. MPK zamówi je w Hiszpanii

MPK w Krakowie wybrało dostawcę czterech elektrycznych autobusów o długości 12 metrów (z opcją zamówienia kolejnych trzech). Będzie to hiszpańska firma Irizar e-mobility.

Wybór Irizara oznacza, że do Krakowa po raz pierwszy w historii trafią nowe autobusy elektryczne tego producenta. Mieszkańcy Krakowa co prawda mieli możliwość podróżować w tym roku autobusem tej marki, ale odbywało się to tylko w ramach testów. – Zanim jednak będzie możliwe podpisanie umowy z hiszpańskim producentem, wyniki przetargu muszą jeszcze przejść tzw. kontrolę uprzednią w Urzędzie Zamówień Publicznych. Wszystko dlatego, że projekt może liczyć na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – zaznaczają przedstawiciele miejskiego przewoźnika.

Rozpoczęły się testy elektrycznego autobus Irizar

Zdjęcie 1 z 7

Fot. Piotr Nalepka

Zamówienie czterech nowych elektrycznych autobusów, z opcją dostawy kolejnych trzech (koszt ich dostawy to 24,2 mln zł), stanowi tylko cześć realizowanych przez MPK SA w Krakowie zakupów zeroemisyjnych pojazdów. W tym roku krakowski przewoźnik wybrał już oferty Solarisa, który w sumie w przyszłym roku dostarczy do Krakowa 25 autobusów elektrycznych przegubowych oraz 13 autobusów o długości 12 metrów. To oznacza, że w przyszłym roku we flocie MPK SA, autobusów zasilanych energią elektryczną będzie już ponad 120.

Wszystkie zamawiane elektryki będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie miał możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf, który umożliwi ładowanie szybkie oraz wolne. Wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Trwa prezentacja autobusu elektrycznego Irizar ie tram. Za chwilę wyruszy na linię 169.

Posted by Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie on Wednesday, January 19, 2022

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie