MPK SA w Krakowie wyposażyło 6 autobusów w panele słoneczne

Na dachach sześciu kolejnych autobusów przegubowych krakowskiego przewoźnika został zamontowany system technologii fotowoltaicznej, który przetwarza promieniowanie słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną. Pojazdy wykorzystujące to rozwiązanie kursują dzisiaj, 28 lutego m.in. na linii nr 114, 173, 179 i 194.

Przypomnijmy, że testy tego rozwiązania MPK SA w Krakowie rozpoczęło w 2015 roku. System technologii fotowoltaicznej został wtedy zamontowany w dwóch autobusach. W sumie w Krakowie kursuje obecnie osiem autobusów korzystających z energii słonecznej.

System technologii fotowoltaicznej służy do wspomagania zasilania instalacji pokładowej autobusu (24 V), która dostarcza energię m.in. do automatów biletowych, kasowników, tablic elektronicznych oraz oświetlenia. Jest zasilany elastycznymi modułami fotowoltaicznymi. Zastosowano w nich innowacyjną technologię produkcji bez użycia szkła, dzięki czemu mają one wymaganą elastyczność i nadają się do zamontowania na dachu autobusu. Panele są w pełni odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wszystkie materiały użyte do budowy urządzenia spełniają stosowne wymagania dotyczące niepalności, bezpieczeństwa użytkowania i ekologii. Zastosowane zaawansowane rozwiązania techniczne sprawiają, że system funkcjonuje bez żadnego hałasu i cechuje się wysoką odpornością na przeciążenia.

Warto podkreślić, że system pozwala pokryć znaczne zapotrzebowanie autobusu na energię elektryczną, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa. System działa w pełni automatycznie załączając się w chwili wystąpienia
zapotrzebowania na energię w pojeździe i wyłączając w momencie pełnego naładowania
akumulatorów.

Korzystanie z energii słonecznej w autobusach to kolejne działanie MPK SA w Krakowie, które wynika z troski o środowisko i czyste powietrze. Krakowski przewoźnik cały czas kupuje autobusy elektryczne i hybrydowe. Jeszcze w tym roku po dostawach prawie 160 nowych pojazdów pasażerów będą wozić wyłącznie ekologiczne autobusy wyposażone w silniki spełniające co najmniej normę Euro 5.

rs

zdjęcie tytułowe / fot. MPK

Najnowsze

Co w Krakowie